Meghódította Amerikát és díjjal jutalmazták Pintér Csaba egyetemi tanár fotóját az indáspenész spóratartóiról. A tanár úr hét éve foglalkozik fénymikroszkópos művészi fotók készítésével, viszont ez az első képe, amellyel komoly elismerést ért el.
A legparányibb modellekkel dolgoznak azok a kutatók, akik igyekeznek művészi szépségű fénymikroszkópos fotókat készíteni. Az Olympus Bioscapes című pályázatot ilyen művek bemutatására írták ki, a pályamunkák között található légyszemről, muslicaagyról, zöld algáról és káprázatos rákollóról készült fotó is.
A verseny történetében először magyar kutató, a Pannon Egyetem Növényvédelmi Intézetének nyugalmazott tanára, Pintér Csaba is díjat nyert az indáspenész spórtartóiról készült felvétellel.
– Ez a mikrogomba bárhol megtalálható. Ha kinyúlunk a kezünkkel, és belemarkolunk a levegőbe, szinte biztosan elcsípjük néhány levegőben lebegő spóráját – mutatta be lapunknak modelljét Pintér tanár úr.
– Én egy Petri-csésze szűrőpapírján megtelepedett gomba spóratartóit fényképeztem le. Nem csak ilyen kicsiben fényképezek, hagyományos kamerával is készítek képeket, a mikrofotók azonban a munkám részét képezték már mérnökhallgató korom óta. Biztos, hogy ezernél is többet készítettem – meséli a szakember, akinek tankönyve is jelent meg a témában.
– Egy fotó többet mond ezer szónál, és ez akkor is igaz, ha penészgombákról beszélünk. Ezért is vagyok büszke rá, hogy a képeimből készült mikrofotóatlaszból már jó néhány hallgató tanulhatott.
Művészi képek készítésével azonban csak 2005-ös nyugdíjazása óta foglalkozik a ma is óraadó intézeti mérnök.
– Soha nem volt még részem ilyen komoly elismerésben. Néhány napja kaptamegy e-mailt, hogy utazzak ki az Egyesült Államokba a díjátadóra, de erre nincs lehetőségem. Visszaírtam: ha tényleg úgy gondolják, hogy ezért a fotóért kapok valamit, nyugodtan küldjék el postán – meséli szerényen a díjazott mikrofotóművész.