Tovább bonyolódik Semjén Zsolt plágiumügye. A Miniszterelnökség szerint a vicc kategóriájába tartoznak a miniszterelnök-helyettes elleni vádak.
Nincs minden rendben Semjén Zsolt doktori dolgozatával. Legalábbis a hvg.hu szerint több gyanús elemet tartalmaz a mű. Az újság azt állítja, a teológiadolgozat – amelyet Semjén 1991-ben védett meg a Pázmány Péter Hittudományi Akadémián – közel 40 százaléka magyar, német és angol nyelvű források átvétele.
A lap szerint ráadásul ennek a doktorinak egy rövidített változatát adhatta be 1992-ben Semjén az ELTE szociológia szakán is.
A plágiumvád megdöbbentette Semjént, elmondása szerint a doktori elkészítését többévi kutatómunka előzte meg, a forrásokat pedig megfelelő módon feltüntette az írás végén. Ezt igazolván nyilvánosságra is hozta a dolgozatokat a kormány honlapján. A miniszterelnöki sajtóiroda szerint a vádat viccnek és politikai provokációnak tartják.
Az igazságügyi minisztérium államtitkára, Rétvári Bence és párttársa, a KDNP-s Pálffy István egyenesen „a kereszténység elleni támadásról” beszélt a parlamentben a Semjén elleni plágiumvád kapcsán.
– Plágiumnak minősül, ha valaki szó szerint átvesz szövegeket, de azokat nem teszi idézőjelbe a dolgozatában. Ez már 40 százaléknál kevesebb terjedelemnél is probléma. Egy doktorinak teljes egészében eredetinek kell lennie. Ha valóban igaz a cikk állítása, akkor az tudományos értelemben véve plágium - mondta a Borsnak Nahalka István egyetemi docens, az ELTE Neveléstudományi Intézetének oktatója. – Több évtizede foglalkozom doktorivédésekkel. Ha egy dolgozatban három mondatot felismerek, amely másolás, és nincs idézőjelben, akkor már dobom is vissza. Persze idézetekkel sem lehet tele egy írás, egy fél oldalnál hosszabb idézőjeles szövegnél már meg kell indokolni, miért van rá szükség. A probléma, hogy ezek íratlan szabályok, nincsenek pontosan lefektetve. Régebben nehezebb volt a másolt művek felderítése, de mára már vannak erre programok – tette hozzá a szakértő, aki szerint ha Semjén valóban újrahasznosította korábbi dolgozatát egy másik egyetemen, az szintén plágium.