Egy ruandai székhelyű orvoscsoport harcol nap mint nap a szelíd óriások megmentéséért. Lőtt sebeket látnak el, elárvult gorillabébiket fogadnak örökbe a Virunga Egészségügyi Centrumban, vagy ahogy ők nevezik, Reményfalván.
A hegyi gorilla a világ egyik leginkább veszélyeztetett állatfaja. Az emberszabásúak számára a legnagyobb fenyegetettséget az orvvadászat jelenti. Ám az, hogy 2010 óta 94 egyeddel – akkor 786-an voltak - bővült „King- Kongék” száma, a megmentésükre specializálódott orvoscsoport érdeme. Tevékenységüket az 1985-ben meggyilkolt Dian Fossey ihlette, aki gyakorlatilag imádott főemlősei között élte az életét, és olyan közel került hozzájuk, hogy a gorillák csapatuk tagjának tekintették. Az áldozatos munkát végző orvoscsoport, amely 1986-ban, James Forster vezetésével alakult, elsősorban a sérült és elárvult állatokért tesz erőfeszítést – gyakorlatilag a nap 24 órájában a Village of Hope, azaz a „Reményfalva” projekt keretében.
– Mi, itt a Virunga Egészségügyi Centrumban azért dolgozunk, hogy megmentsük ezt a fajt. Jelenleg tizenhatan vagyunk – magyarázta az egyik állatorvos, Dawn Zimmerman, elmondva, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Ruandában és Ugandában küzdenek az elárvult és sebesült gorillák megmentéséért.
– Iszonyú a helyzet, az orvvadászok csapdákat állítanak, és ha ez nem lenne elég, számolnunk kell a fertőzésekkel is, amelyeket ezek a gyengéd óriások könnyedén elkaphatnak és belepusztulnak.
– Volt már dolgunk lábon lőtt gorillabébivel is. Sikerült megmentenünk, de ezek nem egyedi esetek, sajnos nem mindegyik állat éli túl a támadást. De nem adjuk föl a küzdelmet, hiszen minden áldozatot megér, hogy ez a csodálatos faj fennmaradjon! – vette át a szót dr. Martin Kabuyaya, aki azt is elmondta: több mint 150 orvosi beavatkozást végeztek eddig a sérült vagy beteg állatokon, és húsz kis árva főemlőst fogadtak örökbe.