Történelmi ingatlanokat adna át a kormány keleti befektetőknek. Az azonban titok, hogy pontosan melyeket.
Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség államtitkára november elején járt Kuvaitban, ahol a Kuwait Times híradása szerint tizenegy történelmi épületet kínált eladásra. – Ezek a kastélyok – amelyeket gazdag családok építettek két-háromszáz évvel ezelőtt – jelképezik a valódi magyar örökséget, és remek befektetési lehetőséget kínálnak – idézte a lap.
A hír megjelenése után Szijjártó sajtóosztályát megkérdeztük: pontosan mely kastélyokat adnánk tovább a sejkeknek? Néhány nap türelmet kértek, majd közölték, hogy az államtitkárnak nincs ideje kérdéseink megválaszolására. Készségesebb volt viszont a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Itt megtudtuk, országszerte 113 kastély, 8 várkastély és 24 kúria van állami tulajdonban, ezek közül 57 kastély számít kiemelt nemzeti vagyonnak.
Ez utóbbiak nem eladók, de a hasznosításukra várják a befektetőket. Igaz, törvényi módosítással meg lehetne oldani az értékesítést is, de eddig ez nem történt meg. Tehát nagyjából 60 olyan épület lehet, amelyet eladhatna az állam. Az állam egyébként már rég-óta próbál megszabadulni a rendkívül drága fenntartású épületektől.
2003-ban 30, 2009-ben tíz kastélyt próbáltak eladni, többnyire sikertelenül. A néhai Kincstári Vagyoni Igazgatóság többek között a bajnai Sándor-Metternich-kastélyt, a soponyai Zichy-kastélyt és a lovasberényi Cziráky-kastélyt is próbálta eladni. Ezek ma ki-emelt jelentőségű vagyonként szerepelnek a törvényben, vagyis nem eladhatóak.
A jelenlegi kormánypárt korábban másképp látta a történelmi ingatlanok ügyét. Három éve éppen a fideszes Bencsik János szólította fel az akkori kormányt, hogy ne adják el a hazai kastélyokat. Őt is megkérdeztük, most mi a véleménye.
– A nemzeti vagyon értékesítésével ma sem értek egyet, viszont szerintem közcélú használatba adásról lehet szó. Az állagmegóváshoz be lehet vonni befektetőket, de az épületek ne kerüljenek magánkézbe. A mostani dologról nem hallottam, így erről nem tudok nyilatkozni – mondta Bencsik.
Szijjártó Péter egy tegnapi nyilatkozatában is kifejtette: élni kell az arab világban az Orbán-kormány iránt meglevő bizalommal.
Nem olcsó mulatság
Egy műemlék kastélynak nem is mindig az ára az elrettentő, ugyanis a tehetősebb befektető már néhány tízmillió forintért hozzájuthat az épülethez. Ezek állapota azonban általában rendkívül rossz, ráadásul szigorú törvények szabályozzák még azt is, hogy például az új tetőszerkezetet, vagy a cserepeket milyen anyagból lehet készíteni. Ezek pedig alaposan megdobják a végösszeget: előfordulhat, hogy többe kerül a felújítás, mint maga a kastély.