Ötvenmilliárd forintot tenne félre 2013-ra az egészségügyi dolgozók béremelésére az ágazatért felelős miniszter. Balog Zoltán a chipsadóból különítené el az összeget.
Ötvenmilliárd forintot költenének jövőre az egészségügyben dolgozók bérének emelésére. Ezzel – többek között – a folyamatos vérveszteséget szeretnék kezelni, amit az ország elszenved az orvosok külföldre vándorlásával. A tervről az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője, Balog Zoltán beszélt a Kossuth Rádióban.
– Az ötvenmilliárd forintnyi pluszforrás 90 százalékát az egészségügyi dolgozók béremelésére szeretnénk költeni. Természetesen sürgős esetben infrastrukturális beruházásokat is lehetne finanszírozni belőle – mondta a 180 perc című műsorban Balog Zoltán, majd hozzátette: juthatna pénz ebből arra az esetre is, ha ismét túljelentkezés lenne az egyelőre 624 millió forintos kerettel 500 orvosnak meghirdetett ösztöndíjprogramra. – Az eddigi ráfordításokhoz képest ez a szám hatalmas lépés, de csak az alapellátásban lényegesen többre volna szükség. 2012-ben körülbelül 15 milliárd forintot fordítottak a bérek körüli problémák rendezésére, s szinte azonnal szorgalmaztuk a következő lépcső meghatározását – mondta dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a Borsnak.
– Míg a kórházak önkormányzati kézben voltak, szerényen és apránként, de csak fordítottak valamennyit a kórházak fejlesztésére. Most, hogy állami kézbe kerültek az intézmények nem igazán látjuk ennek pótlását – mondta az elnök, aki hozzátette: örülnének, ha a terv megvalósulna. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az emelés fedezetét jövőre a chipsadóból és a dohánytermékek jövedékének emeléséből biztosítják majd. A chipsadóból idén összesen húszmilliárdot várnak, ez azt jelenti, hogy az előirányzathoz képest egymilliárddal kevesebb bevételre számít a tárca.