Butuló társadalomban élünk. A mai ember intelligenciában már a nyomába sem ér a két-három ezer évvel ezelőtt élt őseinek. A magyarázat egyszerű: ma már a gépek gondolkodnak helyettünk.
Egyre butább lesz az ember. Az eddig csak közhiedelemben élt feltételezést egy amerikai kutató tudományosan is igazolja legújabb elméletével. Gerald Crabtree, a kaliforniai Stanford Egyetem genetikusa szerint az emberi intelligencia nagyjából Jézus korában, azaz körülbelül kétezer évvel ezelőtt érte el csúcsát, azóta csak romlik az állomány.
Okosabbak voltak nálunk a görögök
A neves tudós szerint egy ókori görög állampolgár sokkal értelmesebb volt, mint egy ma élő egyszerű városi lakos. A különbség elsősorban annak köszönhető, hogy az emberiség hajnalán még óriási erőfeszítéseket követelt meg a túlélés.
Azok az ősemberek maradtak fenn ugyanis, akik képesek voltak élelmet és biztonságot adni az utódaiknak, amihez az intelligencia fejlődésére is szükség volt. Mostanra ez alaposan megváltozott, amit elsősorban a civilizációnak köszönhetünk. A mai ember már nincs rákényszerítve, hogy a túlélésén elmélkedjen, ráadásul a kreatív gondolkodás szerepét is átvették a gépek. A modern ember elkényelmesedett, így a magasabb intelligenciahányadosért felelős gének kezdtek eltünedezni.
Beszűkíti az agyat a tévé és a számítógép
– Az emberi agy térfogata nagyjából 30 ezer éve nem igazán változott, vagyis csak az intelligenciaszintben, az agykapacitásban lehetnek eltérések. Régi kérdés a tudomány világában, hogy megy-e előre az emberiség, avagy egy helyben toporgunk, esetleg visszafelé fejlődünk – mondta a Borsnak Czeizel Endre genetikus. – Mindkét oldalnak vannak támogatói. Az ókori Athénban, Periklész korában húszezren laktak és közöttük volt 20 géniusz. Ma 3,3 millió emberre jut egy zseni, vagyis az arány jelentősen romlott. A II. világháború utáni felmérések viszont azt bizonyítják, hogy intelligenciahányadosban jelentős növekedés volt tapasztalható. Az utóbbi harminc évre ez már megint nem igaz, s ez elsősorban a televíziónak és a számítógépeknek köszönhető, hiszen ezek beszűkítik az agyműködést. Másrészről viszont a modern vívmányoknak köszönhetően sokkal könnyebben és gyorsabban tanulhatnak a fiatalok – tette hozzá a szakértő.
Crabtree szerint is van remény, ő nem tart attól, hogy végleg elbutul az emberiség, s csak bámuljuk a televíziót, de újat építeni már nem tudnánk. Az oktatás ugyanis még szélesebb rétegekhez jut el. Tanulmánya végén hozzáteszi: ő lenne a legboldogabb, ha valaki meg tudná cáfolni az elméletét.
A színtévesztés is öl
– A természeti népeknél színtévesztés – ez az örökletes betegség – egyáltalán nem fordul elő, hiszen a dzsungelben, aki nem vett észre egy mérges kígyót, nem érte meg, hogy utódot nemzzen. A genetikai „romlást” a civilizáció tette lehetővé – mondta dr. Ábrahám György, a Műszaki Egyetem professzora.