Ma ezrek buszoznak és metróznak ott, ahol a világtörténelem egyik legjelentősebb gyilkosságát követték el. Egy betontömb nyitotta fel a régészek szemét, akik három évig ástak, hogy ráleljenek.
Julius Caesar római hadvezért i. e. 44. március 15-én gyilkolták meg, halála az egyik legjelentősebb történelmi pillanat a mai napig. Történetét többször is feldolgozták – filmek és könyvek garmadája erről szól –, és egy spanyol régészekből álló kutatócsoport szenzációs felfedezésre jutott a napokban: megtalálták a gyilkosság helyszínét.
A merényletet nem máshol követték el, mint Pompeius kúriájában. A romok pedig a Torre Argentinánál, Róma egyik legfontosabb ásatási területén vannak – egy forgalmas buszmegálló tőszomszédságában. A kutatókat egy három méter széles és két méter magas betontömb vezette el a történelmi jelentőségű helyszínhez.
– Azt mindig is tudtuk, hogy Caesart ebben a kúriában gyilkolták meg, de idáig semmiféle tárgyi bizonyítékunk nem volt a merénylettel kapcsolatban – magyarázta Antonio Monterroso archeológus.
– Miután ezt a kőtömböt megvizsgáltuk, és összevetettük a történelmi dokumentumokkal, bizonyossá vált, hogy ez egy emlékmű, amelyet Caesar fia, Augustus állíttatott apja emlékére, pontosan oda, ahol meghalt. – Elképesztő, hogy emberek ezrei buszoznak és metróznak manapság ott, ahol a császárt 2056 évvel ezelőtt megölték – magyarázta Monterroso.
A merénylet részletei egyébként – érthető módon – a mai napig nem tisztázottak. A kutatások szerint minden rendkívül gyorsan történt, a császárt akkor ölték meg, amikor a szenátusi gyűlésen elnökölt, a gyilkosságot pedig előre megtervezték. Caesar több döfést is kapott, támadói között pedig észrevette fogadott fiát, Brutust is. Akkor adta fel a harcot, és lehelte ki a lelkét, utolsó szavai pedig ezek voltak: „Te is, fiam, Brutus?”