Veszélybe kerültek a hazai diófaültetvények. Olyan kártevő pusztítja a termést, amely eddig nem volt jelen az országban. A dióburok-fúrólégy jelenleg Vas és Zala megyében pusztítja a termést.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) most igazolta az elsősorban diófákra veszélyes nyugati dióburok-fúrólégy hazai jelenlétét. A kártevő, amely Észak-Amerikából származik, a a ’80-as évek elején jelent meg először Európában, Svájcban.
– A hazai megjelenés gyanúja már tavaly felmerült Kőszeg környékén, ám a Nébih most igazolta a jelenlétét – mondta a Borsnak Szabó Levente, a Vas Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának igazgatója. A légy a dió zöld burkába rakja le a petéit, amelyekből kikelnek a lárvák és belefúrva magukat a termésbe, a dió elnyálkásodik, elszárad és lehullik a fáról.
– Egyelőre csak a nyugati országrészben jelentek meg ezek a kártevők, ám miután Magyarországon nagyon sok diófa található az utak mentén, és a kiskertekben is, a madarak is szanaszét hordják a lárvákkal teli diót, így az elterjedés sajnos megállíthatatlan – vázolja a súlyos helyzetet Szabó Levente.
Klapka Györgynek Csorna és Kapuvár környékén 41 hektáron terül el a dióültetvénye. – Nálunk már tavaly is megjelent a fúrólégy, de idén még nagyobb számban. Mivel permetezni nálunk nem szabad, sárga ragasztós csapdákat helyeztünk ki a fákhoz, amibe beleragadnak a legyek. Ezen kívül a károsodott termést összeszedjük, komposztáljuk – mondja a vállalkozó.