A legtöbben kapásból tudnak olyan ételt mondani, amelyeket képtelenek elfogyasztani. Az okok sokszor a gyerekkorban keresendők.
Undorodom tőle, már a szagát se bírom ennek a ka-jának! Csaknem mindenki így reagál egyik-másik fogásra, de arról fogalmunk sincs, vajon honnan gyökerezik az utálat. Egyesek még emlékeznek rá, hogy édesanyjuk állandóan spenóttal vagy finomfőzelékkel tömte őket, ez is lehet az egyik ok. Lőkös István mesterhipnotizőr szerint aki nem emlékszik ilyesmire, az a korábbi életeiben keresheti a választ.
– Előfordul, hogy regressziós hipnózis során fény derül arra, mi miért történik a jelenlegi életben. Van olyan trauma, ami akár több életen keresztül is kihat a lélekre – magyarázza Lőkös István. Azt azonban elismeri, hogy az ok leggyakrabban valami gyerekkori esemény.
– A fiam rosszul lesz, ha meglátja a resztelt májat. Kicsi korában rendszeresen ott volt a disznóvágásokon, látta az állat szétbontását, az inakat, a máj kivételét is, így undorodik tőle. A gombát pedig minden bizonnyal azért nem szereti, mert a sógornőm gyűlöli a gombát, és a gyerek egészen kicsi korától azt hallotta tőle, hogy ez nagyon rossz étel – mondja a hipnotizőr.
A gyermekpszichiáter szerint gyakran a szülők követik el a hibát. – Azok a gyerekek, akiket rendszeresen túlkínáltak egy étellel, vagy akkor kezdték azt beléjük diktálni, amikor nem voltak éhesek, gyakran megutálják az adott táplálékot – magyarázza dr. Balogh Ildikó.
A szakember szerint a gyerekre kell bízni, mit eszik, hiszen ösztönösen azt fogja választani, amire szüksége van. Persze hogyha még nem rontották el az ízlését.
– Az egyik unokám nem akarta megenni a spenótot. Én nem erőltettem, de az asztalnál látta, ahogy jóízűen kanalazom. Amikor legközelebb nálunk járt, büszkén újságolta: nagymama, otthon megettem a spenótot – meséli dr. Balogh Ildikó, a példamutatás jelentőségét illusztrálandó.
Elsősorban fővárosi anyukáknál egy rossz szokásra figyelt fel: – Ebédnél rendszerint mindent kitesznek az asztalra, és mivel a kicsik lassabban esznek, mint a felnőttek, gyakran már hideg az étel, mire a szájukba kerül, így nem is ízlik nekik igazán.
Xantus Barbara számára a birkahús és a zöldbabfőzelék tabu.
– Gyerekkoromban otthon is gyakran került az asztalra zöldbabfőzelék, meg a menzán is, ahol ráadásul szárak maradtak benne. Otthagyni nem lehetett, ránk parancsoltak, hogy meg kell enni. Azóta utálom – ad magyarázatot a színésznő. – Annak is megvan az oka, hogy a birkahústól irtózom. Korábban néptáncos voltam, és Algériában mindig birkával kínáltak. A szaga inkább az istállóéval egyeztethető össze, mint a terített asztaléval, így azóta is liftezik a gyomrom, ha arab étterembe tévedek.
Csonka András a körömpörköltnek már a szagát sem bírja.
– Fogalmam sincs, miért – tárta szét a karját. – Nagyon sokáig a sóskára se tudtam ránézni, ám néhány éve megkínáltak vele egy kávézóban, ahol nagyon ízlett.