A brit hatóságok szombat hajnalban útnak indították az Egyesült Államokba Abu Hamza radikális iszlám hitszónokot és több társát, akinek kiadatását alig néhány órával korábban hagyta jóvá jogerős végzésével a londoni felsőbíróság.
Hamzát az amerikai hatóságok egyebek között azzal vádolják, hogy a nyugati parti Oregon államban kiképző tábort próbált létesíteni az al-Kaida terrorhálózat megbízásából, emellett közreműködött egy másfél évtizeddel ezelőtti jemeni emberrablásban. A jemeni hatóságok túszmentő kísérletében annak idején négy nyugati fogoly - köztük három brit - meghalt.
Hamza szombati kiadatásával többévi jogi huzavona zárult le.
Az 54 éves, egyiptomi születésű Abu Hamza el-Maszrit - eredeti nevén Musztafa Kamal Musztafát -, aki házassága révén jutott - azóta megvont - brit állampolgárságához, még 2006-ban hét év fegyházra ítélték Nagy-Britanniában, egyebek mellett gyilkosságra történő felbujtás miatt.
Abu Hamza kiadatását azonban az amerikaiak is kérték, és ezt egy alsóbb fokú londoni bíróság 2008-ban jóváhagyta, Jacqui Smith akkori brit belügyminiszter pedig szignálta is a kiadatási rendeletet.
A prédikátor ügyvédei azonban megfellebbezték a döntést, azon az alapon, hogy az amerikai kiadatási kérelem egyes bizonyítékok szerint kínzással kicsikart tanúvallomások információira épült.
Ezután hosszas jogi procedúra kezdődött, amely végül eljutott a strasbourgi emberi jogi bíróságig. Az európai jogi fórum azonban a múlt hónap végén úgy döntött, hogy a kiadatásnak nincs akadálya.
Hamza ügyvédei még egy utolsó halasztási kísérletet tettek a londoni felsőbíróságon, ám ez a fellebbviteli fórum pénteken végleg lezárt minden további jogorvoslati lehetőséget, és úgy döntött, hogy a hitszónok - négy, Amerikában ugyancsak körözött társával együtt - kiadható az Egyesült Államoknak.
A brit belügyminisztérium a végzés kihirdetése után szinte azonnal intézkedett. Abu Hamzát és társait rendőrségi konvojjal a brit királyi légierőnek a kelet-angliai Mildenhallban lévő támaszpontjára szállították, ahol az amerikai igazságügyi minisztérium repülőgépe várta őket - a BBC értesülése szerint már kedd óta. A Scotland Yard a légitámaszponton átadta a gyanúsítottakat az amerikai igazságszolgáltatás illetékeseinek, és a repülőgép hajnalban elhagyta Nagy-Britanniát.
A félszemű és félkezű - hiányzó keze helyén egy hatalmas kampóban végződő művégtagot viselő - Hamza az észak-londoni Finsbury Park mecsetjének vallási elöljárója volt, de gyújtó hatású prédikációi miatt a mecsetet fenntartó iszlám alapítvány már 2003-ban eltávolította.
Kérdés, vajon gyújtóbomba lesz-e Hamza kiadatása az amerikaiaknak, hiszen hívei máris tüntetnek…