A földfelszín közelében szálló por, a benne kavargó mikrorészecskék a városok levegőjében napjainkban sem kímélnek szinte senkit. Emiatt a nagyobb helységek lakóinak élettartama mintegy két esztendővel rövidül meg.
A városi lakosság 95 százaléka szenvedett tavaly ezektől a tíz mikrométernél kisebb szálló részecskéktől, melyek zömmel a dízelüzemű járművek kipufogóiból kerülnek a levegőbe – állapította meg az Európai Környezetvédelmi Ügynökség.
A részecskék egészségre már káros arányú koncentrációjának az európai városi lakosság több mint ötöde van kitéve, a finomabb szemcséjű portól harminc százalék károsodik, mert környezetükben a koncentráció értéke jóval magasabb az elfogadhatónál, az egészségre pedig kimondottan ártalmas.
Az ügynökség arra is felhívta a figyelmet, hogy az ózon terén szintén igen rossz a helyzet: a 2010-ről kimutatott és most közölt uniós adat szerint az éves referenciaérték feletti koncentráció a városokban élők kilencvenhét százalékát érintette.
Ez igen kellemetlen tünetekkel jár, szemirritációt, köhögést, az allergiás reakciók felerősödését, extrém esetben komoly mellkasi fájdalmat okoz. Ám ami ennél is aggasztóbb, arra egy amerikai kutatás eredményei figyelmeztetnek: az ózonnal legterheltebb területen élők huszonöt-harminc százalékkal nagyobb eséllyel halnak meg tüdőbetegségekben, mint a legtisztább levegőjű területek lakói – derült ki a Berkeley Egyetem kutatóinak félmillió emberre kiterjedő vizsgálataiból.
A talaj közeli ózon meghatározó szerepet játszik a légúti okokra visszavezethető halálozásokban. Az ózon veszélyessége régóta köztudott az orvosok körében. A rövid idejű magas sűrűség agresszív asztmarohamokat és légzési problémákat okozhat.