Létezik egy legenda, miszerint a reneszánsz zseni kétszer festette meg az ikonikus portrét. Egy svájci kutatócsoport most bebizonyította, hogy valóban két változata van a Mona Lisának.
A svácji alapítvány tagjai harmincöt éve kutatják az Isleworth-i Mona Lisa rejtélyét, és most végre sikerült bebizonyítaniuk a világnak, hogy igaz az elmélet: Da Vinci két portrét készített.
A XVI. századi festmény tíz évvel korábbi változata először az 1800-as években tűnt fel egy brit nemes házában, Isleworth-ben, innen ered az Isleworth-i Mona Lisa elnevezés. A kép Angliából átkerült az Egyesült Államokba.
Az első világháború idején Olaszországban vizsgálták, majd évekkel később Svájcba vitték. A kérdés, hogy valóban Da Vinci alkotása-e, már a XX. század elején felmerült, azonban csak most sikerült bizonyítani, hogy az Isleworth-i portré tényleg az ő keze munkája.
– Matematikai és mértani számításokkal ki lehet mutatni, hogy a két kép megegyezik. A két ülő női alak pontosan ugyanazon a helyen szerepel mindkét festményen. Ezt csak egyetlen ember készíthette, és az Da Vinci – nyilatkozta Stanley Feldman művészettörténész.
Az Isleworth-i Mona Lisa valamivel nagyobb, mint a Gioconda, a festő világosabb színekkel dolgozott, és ellentétben azzal a változattal, ami Párizsban, a Louvre-ban látható, ezt a képet vászonra festette. A modell mosolya, test- és kéztartása mindkét festményen megegyezik, a háttér viszont teljesen más.