Az adózót látja a kormány a sörivókban: az elmúlt másfél évben 12 forinttal nőtt egy üveg ára. Az ok: az emelkedő jövedéki adó, mely az egészségügyi béremelés fedezetéül szolgál.
A kormány tervei szerint januártól változó mértékben növekszik a jövedéki adó, ami számos területet érint: a szeszek, a benzin, a cigaretta drágulását vonja maga után. (A kabinet ebből finanszírozza az egészségügyi béremelést.)
A sör hektoliterével mérve a 10 százalékos rátába esik majd. Mindez azt eredményezi, hogy az árak a kommersz sörök esetében 4-5 forinttal, a minőségi nedűknél 10-12 forinttal emelkednek a jövő év elejétől.
A kormány nem egyeztetett a söriparral, mely legfeljebb 5 százalékos adóemelést tartott volna elfogadhatónak, derül ki a Magyar Sörgyártók Szövetségének állásfoglalásából.
– Eljön a simlis italok kora – így véli Nagy Ákos kocsmát is üzemeltető rendezvényszervező, aki a következőképpen látja a helyzetet: – A jövedéki adó emelkedése elsősorban a „közértes” árakon látszik, de amiatt, hogy mennyiségileg a forgalmuk ne csökkenjen, jönnek az olcsóbb, simlis sörök, miközben a minőségiek terjedése felé kéne venni az irányt. Az egyre gyakoribb sörfesztiválok népszerűsége ezt jól tükrözi. Ott a főzdék drágább termékeiért is sorban állnak.
– Az ilyen söröket viszont sokkal nehezebb teríteni, mert a kocsmák az olcsóbb sörök forgalmazásával jobban járnak. Ők inkább lent tartják az árakat, hogy a vendégkört megtartsák. Én nem fogok kevesebbet inni, amíg koldusbotra nem jutok, mert szeretem a sört. Majd valami másról fogok lemondani, csak még nem tudom, miről - mondta Nagy Ákos.
A nettó átlagbérből (142 700 Ft) élő magyar 12 percet dolgozik egy üveg (0,5 literes) kommersz, világos sörért. Pont ennyit dolgozott 2003-ban is a folyékony kenyérért.
Egy évben átlagosan – a csecsemőkkel és az absztinensekkel együtt is – 66,4 liter sört iszik meg minden magyar. (1982-ben még átlagosan 100 liter sör csúszott le fejenként. Ennyit isznak idén átlagban a németek, míg a csehek évente 150 litert.)
Na, ezt már nem nyeljük le!