Aktuális

Egymillió embert ölnek meg évente a vegyszerek

M. G.

Létrehozva: 2012.09.16.

Az, hogy a veszélyes hulladékok miatt több százmilliárdos kár keletkezik, nagyjából közismert, ám most kiderült, emiatt évente egymillió ember veszti életét.

A világszervezet környezetvédelmi programjának keretében elvégzett kutatás bizonyítja immár, hogy a mérgező vegyszerek használata egyike az öt leggyakoribb oknak, amely korai halálhoz vezet. Számos afrikai országban például a vegyi anyagok miatt a mezőgazdasági területek közelében élő várandós nők halálozási rátája háromszorosa az átlagos értéknek.

A fekete kontinens a növényvédő szerekhez kapcsolódó sérülések és betegségek kórházi költségei hamarosan elérik a 90 milliárd dollárt. Az illékony szerves vegyületek nem megfelelő kezelése évente 240 milliárd dolláros veszteséget okoz világszerte.

Azaz a vegyi anyagok, műtrágyák ugyan jelentős szerepet játszottak a szegény országokban a gazdasági fejlődésben, viszont a keletkező haszon az emberi egészség és a környezet rovására jön létre, épp ezért fenntarthatatlan.

A kulcsfontosságú fejlesztési célok, mint a vízkészletek megóvása, az élelmiszer-biztonság, a jólét és a munkavállalók termelékenysége növelésének megvalósítása szempontjából akadályt jelent a vegyszerek felelőtlen használata.

Tévedés azt hinni, hogy a vegyi szennyezés csak a nagy cégek sara. A háztartási veszélyes hulladék is iszonyatos mennyiségben halmozódik. Nem csupán az ólom- és savszennyezés fő veszélyforrásairól, az akkumulátorokról és a szárazelemekről van szó, hanem ártalmatlannak tűnő egyszerű dolgokról is.  

Az étolaj és a zsír a háztartásokban legnagyobb mennyiségben keletkező hulladék. A már nem használható zsiradék, a fáradtolaj elsősorban azért veszélyes, mert az élő szervezeteket elzárja az oxigéntől, a túlhevítés következtében pedig rákkeltő anyagok keletkezhetnek benne.

De itt vannak a ház vagy lakás körüli javítási, karbantartási munkák során keletkező hulladékok is. A festék, mázolóanyag, lakk, ragasztó, hígítók, oldószerek, faanyagvédő szerek maradékait általában nem dobjuk ki, hanem további felhasználásra félretesszük. Ez a hulladékfajta egyaránt tartalmaz szerves anyagokat, illetve fémvegyületeket. Mindkettő rettentően káros a környezetre és az emberi egészségre.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek