Multik jöttek-mentek a kormányváltás óta, a munkahelyek száma viszont csak a közmunkások miatt emelkedett. Legalábbis a statisztikákban. Mi lesz a tíz év alatt beígért egymillió új munkahellyel?
A jövő évi költségvetés beruházási fordulatra épít – mondta Matolcsy György a 2013-as költségvetésről szólva a parlamentben. De összejön-e a kabinet terve?
Bár a kormány szerint nőtt a foglalkoztatás, a valós tények azt mutatják, hogy nem szerepel valami fényesen Magyarország a munkahelyteremtéssel kapcsolatban.
A cégek az elmúlt években sorra jelentettek be csoportos létszámleépítéseket. – Amire a kormány hivatkozik, az a közmunkának köszönhető. Persze mi is támogatjuk, hogy inkább dolgozzanak az emberek, mint segélyből éljenek, de a közmunka nem lendíti fel a gazdaságot, sőt, az államnak inkább kiadás, mint bevétel – mondta a Borsnak Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke.
– Ha a valós számokat akarjuk megtudni, akkor az alkalmazásban állók számát kell nézni. Ezek alapján viszont a nyolc órában foglalkoztatottak, azaz a teljes állású, rendesen adózók száma nemhogy nőtt, hanem még csökkent is. Vagyis egyáltalán nincs több adó- és járulékbevétele az államnak, nincsenek olyan beruházások, amelyek fellendítenék a gazdaságot. Sokkal nagyobb a gond annál, amit a kormány elismer. Megszűnt a kiszámíthatóság és a bizalom, ezen kellene minél gyorsabban változtatni egy új gazdaságpolitikával – fogalmazott Pataky Péter.
Lapunk kigyűjtötte a kormányváltás óta bejelentett legnagyobb leépítéseket, eszerint összesen 13 735 embert rúgtak vagy rúgnak ki a következő hónapokban a magánszférában. Az állami szférával együtt ez a szám: 23 829.
A Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi, júliusi adatai szerint Magyarországon az alkalmazásban állók száma 2 millió 692 ezer volt, ami több mint 38 ezerrel kevesebb, mint tavaly júliusban.