Soha nem látott képek készültek egyiptomi múmiákról. Egy újfajta vizsgálat kiderítette, milyen titkokat őriznek az ősi nyughelyek.
Komputertomográffal vizsgáltak több mint háromezer éves múmiákat, és ezzel az ősi egyiptomi kultúra számos titkát feltárták. A „páciensek” rejtélyes kórtörténetét vizsgálták, és eddig nem látott felvételek készültek. Abeer Helmi, a British Museum szakértője összesen hét múmiát világított át. A tudós kijelentette, hogy az új módszernek köszönhetően fantasztikus régészeti felfedezések várhatók.
– Bevittük a Manchesteri Királyi Kórházba a hét múmiát, és ott került sor a CT-vizsgálatokra – mondta el Helmi, aki azt is részletezte, mi mindent fedeztek fel a szarkofágokban – persze a holtakon kívül.
– Egy papnő sírjában tizenegy színarany amulett volt, ez a magas társadalmi státuszt jelzi. Egy 12 éves kislánynál kimutatta a CT, hogy komoly fogászati problémái voltak és súlyos vérszegénységgel küszködött. A többi múmiáról is hihetetlen dolgokat tudtunk meg. Egyedülálló betekintést kaptunk abba is, hogy milyen anyagi helyzetben volt az illető – erre lehet következtetni többek között abból, milyen kővel takarták el a szemüket, vagy milyen anyagú rongyba csavarták a halottaikat.