Aktuális

Hegymászó Magyarország legnagyobb hitelezője

(k. cs.)

Létrehozva: 2012.08.10.

Mint az ország legnagyobb hitelezője, akár csődbe is juttathatná Magyarországot egy 38 éves üzletember. Michael Hasenstab azonban nem akar ilyet: amihez csak hozzányúl, az arannyá válik.

Már több mint kétezer milliárd forintnyi államkötvény, azaz a teljes magyar államadósság egy tizede van a Franklin Templeton amerikai befektető cég zsebében. Az összeg felett egy mindössze 38 éves alapkezelő, Michael Hasenstab rendelkezik. A fiatal amerikai komoly tényező a pénzügyi világban, már több mint 120 milliárd dollárnyi alappal bűvészkedhet.

De ki is ez a pénzügyi zseni, aki ennyire bízik a magyar gazdaságban? Hasenstab 21 évesen, 1995-ben csatlakozott a Templetonhoz, miután lediplomázott a minnesotai Carlton College-on, ahol politikai gazdaságtant és nemzetközi kapcsolatokat tanult. Néhány évvel később otthagyta a céget, hogy Ausztráliában ledoktoráljon, majd 2001-ben visszatért. Azóta üstökösként ível felfelé a pályája. Több díjat is bezsebelt, mint az év alapkezelője. Szakmai berkekben csak a 100 milliárdos valutakirálynak hívják.

A San Franciscóban élő Hasenstab sokak véleménye szerint kockázatos üzleteket köt, de amihez nyúl, az arannyá válik a kezében. Csak az írországi befektetésein 750 millió eurót (207 milliárd forintot) kaszált tavaly.

Rengeteget utazik, de sok kollégájával ellentétben ő élvezi is ezt az életet. A holland származású apától és ausztrál anyától származó pénzügyi guru egy korábbi interjúban elárulta: átlagos gyermekkora volt, attól eltekintve, hogy hat hónapos kora óta folyamatosan jártak külföldre családjával. Apja építészprofesszor, aki Indonéziában nőtt fel, anyja pedig egy ügyvédi irodánál dolgozott.

A fiatal alapkezelő egyébként bízik Magyarországban. - Szeretjük az olyan országokat, amelyeket mindenki utál, hosszú távon viszont jó alapokkal rendelkeznek. Magyarország is pont ilyen - mondta korábban a Bloomberg hírügynökségnek.

Hasenstab befolyása ellenére meglepő módon két lábbal jár a földön. Arra az újságírói kérdésre, hogy nem pofátlanul fiatal-e egy ilyen poszthoz frappánsan annyit mondott: „nap mint nap egyre öregebb leszek”.

Hasenstab magánéletéről nem szeret sokat beszélni. Felesége, Mary Ann Luan szintén a pénzügyi világban dolgozik, adótanácsadó volt, majd a Templetonnál helyezkedett el, 2008-ban pedig a Lehman Brothers-nél dolgozott, egészen annak összeomlásáig és a gazdasági világválság kirobbanásáig. Nászútjukon, 2009-ben pihenés helyett inkább Afrikába utaztak és megmászták a Kilimandzsárót.


A Templeton-ház a 90-es években a Fotexben volt érdekelt, jelenleg az OTP-ben van részesedése. A magyar állampapírok egy kézben összpontosuló, ilyen mértékű koncentrációja veszélyes is lehet. Ezért - információink szerint - a még Fellegi Tamás vezette, IMF-fel tárgyaló magyar delegáció első útja mindig Templetonékhoz vezetett, és csak szándékaik ismeretében ültek le a valutaalap képviselőivel.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek