Megjött a kánikula, a nagy melegben egymást érik a tragikus vízi- és halálesetek. Volt, akit örökre megbénított egy rossz mozdulat, mások családjuk mentése közben lelték halálukat.
Tragikus körülmények között vesztette életét a 16 éves F. Mátyás. A fiú fiatalabb rokonaival ment le a Tisza holtágához fürdeni, amikor a két kicsi fuldokolni kezdett. Matyi a segítségükre sietett, de ő maga odaveszett. Egy 32 éves családapa gyermekét és feleségét elragadta a Szamos. Egyik barátjával együtt a vízbe vetette magát. A gyermeket és a nőt megmentették, ők maguk odavesztek.
Az Országos Rendőr-főkapitányság jelentése szerint idén április 27-től közel ötven vízbefúlás volt. A fővárosban legutóbb csütörtök este a Kopaszi gátnál eltűnt egy 18 éves fiatalember, a tilosban fürdő fiú holttestét még az éjjel megtalálták a búvárok. Egy 21 éves fiú volt az áldozata a tegnapi napon egy négynapos zenei fesztiválnak. Az ittas fiú a Körös-torokba ugrott és rögtön elmerült. A vízirendőrök hamar kihúzták, egy órán keresztül élesztették újra, de nem sikerült megmenteni.
A szakemberek szerint a fulladások elsődleges oka a pánik.– A szabad vizekben mindig ébernek kell lenni, ugyanis hiába ismerjük az adott „szabad strandot”, bármikor egy olyan helyre léphetünk, ahol hirtelen mélyül a meder. Ekkor sokan pánikba esnek, és ez okozza a vesztüket – véli dr. Fekete Tamás alezredes, a Budapesti Vízirendészet parancsnoka. A legveszélyeztetettebb korosztály a kamaszoké és a fiatal felnőtteké, akik előszeretettel vagánykodnak a tiltott fürdőzőhelyeken. Tegnap találkoztunk is hármukkal az Omszki-tónál: nevetségesnek nevezték a tiltást, és bizonyosak benne, hogy őket nem érheti baj. De láttunk fürdőzőket a Dunában is. – Budapest belterületén nincs kijelölve fürdőhely, azaz minden rész tiltott területnek számít. Mégis sokan próbálnak meg szabad vizekben fürdeni. A legveszélyesebb hely a Margitszigetnél van, amely sajnos pont egy közkedvelt strandrész. Itt igyekszünk többet járőrözni – szögezi le a parancsnok.
Baj persze fürdőhelyen is érheti az embert, ha lezseren veszi a szabályokat: azt például, hogy nem szabad felhevült testtel a vízbe ugrani. Egy Balatonon nyaraló férfi a vízibicikliről ugrott be a tóba, deréktól lefelé megbénult.– Ha szabad vízben fürdünk, ott tegyük, ahol nem tilos, és mindenképpen társasággal menjünk be, de valaki maradjon a parton is, hogy legyen, aki baj esetén segítséget hív. Semmiképpen ne fogyasszunk alkoholt, mert az meggondolatlanná tesz! A jó úszók se bízzák el magukat, hiszen a nyílt víz nem medence, bármikor érhetik meglepetések a fürdőzőt. Sok esetben a jó úszók azt hiszik, képesek a partra érni, míg a rosszabb úszók óvatosabbak, nem mennek be a mély vízbe. Így furcsa módon nekik nagyobb a túlélési esélyük. A jó úszók ugyanis legtöbbször túlbecsülik az erejüket. Mindössze két-három perce van az embernek a cselekvésre baj esetén, utána elveszíti az eszméletét, és ezzel annak az esélye is csökken, hogy kihúzzák.
Nem félnek az ellenőrtől az Omszki-tónál
Az Omszki-tó hétköznap délután is dugig van fürdőzőkkel, annak ellenére, hogy egy tábla már a parkolónál szigorúan jelzi: fürödni tilos és életveszélyes! Ez mindenkit hidegen hagy: családok lubickolnak, idős asszonyok lebegnek gumimatracokon, és fiatalok fröcskölik egymást.
– Nevetséges, miért lenne veszélyes ez a víz? – háborog egy fiatalasszony, aki két lányával és férjével pancsol a tóban. – Kislány koromban itt tanultam meg úszni, a mai napig ide járunk a lányokkal. Levente, Petra és Szabi is csak mosolyog a tiltáson. – Egyáltalán nem veszélyes a víz, még ha hirtelen mélyül is – mondták. – Mi ugyan csak alkalmanként járunk ide, de egyszer láttunk ellenőrzést, akkor sem büntettek.
Büntetés is jár a tiltott fürdésért
A helyszíni bírság ötezer forinttól ötvenezer forintig terjed, ha valakit tiltott helyen kapnak rajta a strandoláson. Ha nem fizet, feljelenti a rendőr, és ebben az esetben akár 150 ezer forintjába is kerülhet a „strandbelépő”.
Tippek a meneküléshez
Ha elvisz a sodrás, ne próbáljunk küzdeni ellene, inkább hagyjuk, hadd sodorjon a folyó. Közben igyekezzünk a part felé oldalazni.
Ha örvénybe kerül, egyszerűen vegyen egy nagy levegőt, és feküdjön fel a tetejére. Várja meg, amíg „kidobja” magából.
Ha felborul a csónakkal, ne próbáljon kiúszni: kapaszkodjon a csónakba, és kiabáljon segítségért.
Ha valaki fuldoklik, nem biztos, hogy az a legjobb, ha utána ugrik. Inkább dobjon oda egy tárgyat, amelybe kapaszkodni tud, és azonnal hívjon segítséget.