Mennyi pénz egy élet? - 3. rész - Egy magyar férfi 250 millió forint reményében rendezte meg a saját halálát, az öngyilkos merénylők olykor néhány száz dollárért is ölnek, miközben a tengeri kalózok milliárdokhoz jutnak az elrabolt hajósokért cserébe. Meg lehet-e határozni, hogy mennyit ér az emberi élet? Ennek jártunk utána.
Szögi Lajos 44 éves tanárembert 2006. október 15-én Olaszliszkán kocsijából kirángatták, majd gyermekei szeme láttára meglincselték. Öt évvel később, mindaddig példa nélküli ítéletében a hozzátartozóknak 46 milliós kártérítést ítélt meg a bíróság. Az ítélet azonban ez esetben csupán „elméleti”, hiszen mindenki tudja, a bűnösök vagyonából ez az összeg sohasem hajtható be. Csaknem két évtizedes pereskedés után a fenti összegnél valamivel kevesebb, áldozatonként 35 millió forintnak megfelelő összeget ítélt meg az indiai kormány a bhopáli gáztragédia áldozatai után: 1984-ben háromezer ember veszítette életét, amikor az Union Carbide nevű helyi üzem egyik tartályából mérges gáz került a levegőbe. Az indiai kormány és a Carbide-ot megvásárló Down vegyiművek egyezsége után 470 millió dollár jutott a kárpótlásra.
– Bár a hasonló esetekben a bíróságoknak a mérhetetlent kell mérlegre tenniük, nem azt mondja ki az ítélet, hogy mennyit ér az emberi élet – szögezte le határozottan Lábady Tamás, a Pécsi Ítélőtábla elnöke egy korábbi interjújában. Szerinte nem az emberi életet, hanem a hátramaradottak fájdalmát, vagyis inkább annak enyhítésének lehetőségeit próbálja beárazni a sérelemdíjként is felfogható kártérítés. Lehetőség egy új élet kezdésére, alternatív életutak kialakítására.
A fentiek tükrében meghökkentő ellenpont, hogy két évvel ezelőtt egy amerikai bíróság 295 ezer dolláros (mintegy 60 millió forint) kártérítést ítélt meg az indiai-amerikai kettős állampolgárságú Trilocsan Szingh Oberoj részére csupán azért, mert a szakállához vallási okokból ragaszkodó szikh férfit hat évvel korábban szőrzete miatt nem akarta őrként alkalmazni egy kaliforniai börtön.