Változékony az idő, és a meteorológusok gyakran melléfognak. Egy holland város beperelte őket, mert az előrejelzés miatt lemondták az emberek a foglalásukat, holott szép idő lett. Tévedhet az időjós?
Haragudhatnának az egyik legnagyobb hazai fesztivál szervezői, mert sokkal esősebb és viharosabb időt jeleztek a meteorológusok, mint amilyen végül lett, de nem teszik.
– Többféle előrejelzés is van az interneten, és sokszor ellentmondanak egymásnak, úgyhogy a fiatalok nem maradnak otthon egy kis ijesztgetés miatt – vélekedik Bóna Márk szervező.
– Nálunk nincs törvényi alapja egy ilyen pernek – közölte Aigner Szilárd. – Ha a meteorológiai jelentéseket komoly pénzekért adnánk, el tudnék képzelni egy olyan felelősségbiztosítási rendszert, amilyen az orvosoknak vagy az ügyvédeknek van. Nem mindegy azonban, hogy hibás számítás okozta-e a tévedést vagy a természet kiszámíthatatlan szeszélye.
– A saját tapasztalatainkat és a konkrét számításokat kell összevetni, ami nem lehetséges százszázalékos biztonsággal – állítja Kurunczi Rita, az Időkép vezető meteorológusa.
– A bölcsebb cégek vásárolnak előrejelzést szabadtéri rendezvényeik előtt, ilyenkor felelősségre is vonhatják a meteorológust a tévedéséért, bár perről még nem hallottam – tette hozzá Németh Lajos meteorológus.
Takács Zsuzsanna és Falkenheim József:Ha pénzért kapnánk az időjárás-jelentést, és téved a meteorológus, visszakövetelnénk a pénzünket. De mert ingyen mondják, mit tehetnénk?
Kabella Péter:Én arra kötelezném az időjóst, hogy olyan ruhát viseljen, amilyen időt ígért: ha téved, tűző napon ácsorogjon esőkabátban és gumicsizmában, tíz fokban pedig vegyen fecskét és strandpapucsot