Dr. Ábrahám György húsz évig dolgozott a színtévesztőknek való szemüvegen.
Ha Van Gogh hordta volna Ábrahám György szemüvegét, nem lett volna kék-sárga korszaka. Kevesen tudják a festőről, hogy színtévesztő volt, akárcsak Csontváry Kosztka Tivadar. Az emberek többségének viszont keserűség, ha nem jól látja a színeket: nem kaphat jogosítványt, nem tölthet be bizonyos állásokat, például nem lehet krupié vagy virágkötő.
E fogyatékosságot az okozza, hogy a szemben lévő színérzékelő receptorok a színeknek egy másik árnyalatára érzékenyek, mint az egészséges embereknél. Miután erre rájött a BME tanszékvezető egyetemi tanára – aki a műszaki optika és az orvosi optikai műszerek nevű tantárgyat oktatja – személyre szabott szemüvegek kidolgozásába kezdett.
A páciensek különböző vizsgálati eljárásokkal színeket kevernek ki, ezt a normálissal összehasonlítják, és átviszik számítógépre. Ezután a szemüveg üvegére egy bonyolult program által meghatározott mértékben 35 rétegben finom fémet gőzölnek fel, ami ezt az eltérést korrigálja.
– Volt, aki elsírta magát, amikor felvette, mert a világ hirtelen kiszínesedett. A pipacsmező addig fekete foltjai pirossá váltak, és a cseresznyét is meglátta a fán – meséli a professzor. – Pácienseink között volt még festő is, aki titkolta betegségét. Mindenkinek egyedileg kell a szemüveget megtervezni és legyártani a szoftver segítségével. Húsz évig dolgoztam a találmányon, és szeretném, ha a golyóstoll és a Rubik-kocka után ez is öregbítené a magyar találmányok jó hírét.