Kihallgatták a háborús bűntettel gyanúsított Csatáry Lászlót, majd házi őrizetbe helyezték. A 97 éves egykori rendőr százados a kassai gettó parancsnokaként 15 ezer zsidó deportálásáért felelős.
Két történész és a keresésében részt vevők egyikének információi, illetve a kassai levéltár Szlovákiában közölt dokumentumai alapján vázolja fel lapunk az 1948-ban háborús bűnökért halálra ítélt rendőrtiszt életét. (A verdiktet nem tudták végrehajtani.) Az előzmények: Csatáry nyomára a SimonWiesenthal Központ egy bejelentés alapján jutott. Aki feladta – egyik közeli ismerőséről lehet szó –, 25 ezer dollár (5,8millió forint) jutalmat kapott a központtól.
Csatáryt tegnap hajnalban vették őrizetbe. A Budapesti Nyomozó Ügyészségen hallgatták ki, vallomására előre megírt, többoldalnyi jegyzettel készült. Tagadott és azzal mentegetőzött: amit tett, parancsra tette, illetve kötelességét teljesítette. Antiszemita kijelentéseket is ejthetett, ez olvasható ki az ügyészség körmönfont nyilatkozatából. Csatáry lapzártánk után esik át a kötelező orvosi és pszichológiai vizsgálaton. Házi őrizetéről a bíróság döntött. Háborús bűntettként megvalósuló kínzással gyanúsítják. Akár életfogytig tartó börtön is kiszabható rá.
A volt rendőr százados életének főbb állomásai
1915-ben született Mányon. Huszonnyolc évesen már rendőr százados, a Gestapo és a rendőrség összekötője. A csehszlovák Állambiztonsági Szolgálat aktái megemlítik, hogy 176 centi magas, barna hajú, magyarul és németül beszél. Jogból doktorált. Nős. A korabeli periratokban az áll: 1941, Kassa. 300 zsidó ukrajnai deportálásában vesz részt. 1944, Kassa. A gettó parancsnoka. Kegyetlensége a németeket is meglepi. Az övébe fűzött korbáccsal és kutyaszíjjal veri az embereket, a nőknek puszta kézzel kell a fagyott földbe gödröt ásniuk. Elöljáróként 15 700 zsidó auschwitzi deportálásának részese.
1944 decembere. A náci csapatokkal együtt távozik a városból. A történészek úgy vélik, Németországba, az amerikai zónába menekül.
1945, Kassa. Elkobozzák a felesége házát. Csatárynak nincs ingatlana a városban.
1948, Kassa. A csehszlovák népbíróság pert indít. Huszonkilencen vallanak ellene. Távollétében halálra ítélik.
1949, Kanada. Montrealban telepedik le. Állampolgárságért folyamodik, jugoszláv menekültnek mondja magát.
1955. LadislausCsizsik-Csatary névre kiállított kanadai okmányokat kap. Műkincskereskedő lesz.
1995, Toronto.Itt éri a hír, hogy bírósági eljárás indult ellene. Ügyvédein keresztül elismeri: részt vett a kassai zsidók deportálásában. Szerepét kisebbíteni próbálja.
1997, Toronto. Kétéves huzavona után bűnei és hamis adatokon alapuló kérelmei miatt megfosztják állampolgárságától. Elveszik útlevelét, társadalombiztosítási kártyáját, jogosítványát. Kiutasítják. A rendőröket Kanadában született lánya fogadja torontói otthonukban. Csak annyit mond: apja már Európába távozott.
1997 októbere. A lapunknak nyilatkozó szakértők úgy vélik, ekkor érkezhetett Budapestre. Nem sokkal később a XII. kerületi Győri úton vesz ki lakást. Vélhetően itt élő rokonai miatt választotta a fővárost. A történészek szerint költségeit műkincs- kereskedői múltjából és bajtársi szervezetek adományaiból finanszírozhatja. Bár kapucsengőjén a Smith felirat áll, a házban Csatáry bácsiként ismerik. Saját nevét csak a belső postaládára írja fel kézzel, szögletes betűket formázva. Lakótársai kedves, intelligens öregúrnak tartják. Tudják róla, hogy Kanadából települt haza. Rokonokat, barátokat nem látnak nála, még az ünnepek idején sem. A közeli bevásárlóközpont boltjainak és az utcai kisközértnek állandó vásárlója. Évekig egy magyar rendszámú autóval járt.
2011 nyara. A Simon Wiesenthal Központ (SWK) bejelentést kap rejtekhelyéről.
2011 novembere. Az SWK értesíti az ügyészséget.
2012 nyara. A brit Sun című lap munkatársai felkeresik a Győri úton. Csatáry rögtön elköltözik egy Jagelló úti házba. Néhány hetet lakik ott. Zárkózottan él, keresztnevét sem árulja el a lakóknak.
2012. július 15. Megjelenik a Sun cikke, Csatáryt szörnyként emlegetik benne.
2012. július 16. AJagelló úton tüntetést szerveznek letartóztatásáért. Csatáry ajtajának kukucskálóját függöny borítja, ablakának egyik szárnyán a redőny félig lehúzva. A lakók szerint a százados két hete eltűnt.
2012. július 18. Elfogják.