Egyetlen kormánypárt sem veszített annyi szavazót két év alatt, mint most a Fidesz. A párt 2010-es, kiugró népszerűsége mára megkopott, a választók alig 16 százaléka voksolna rá.
Romló kilátások, negatív hangulat, kiábrándult emberek. Nagyjából ez jellemzi ma Magyarországot. A nehézségeket növeli az elhúzódó válság, amelyből egyelőre nem látszik a kiút. Ez pedig megmutatkozik a kormány, illetve a kormánypárt népszerűségén. A visszaesés törvényszerű, de mértéke túlszárnyalja az előző kormányokét. A Bors megnézte, hogyan teljesítettek a kabinetek az 1998-as választásoktól ciklusuk félidejében.
Első ízben Orbán még MDF-es segítséggel tudott kormányt alakítani 1998-ban. A kormánypárt akkor 35 százalékon állt a teljes népesség körében. Támogatottsága két év alatt, 2000 nyarára 20 százalékra csökkent. Ennél jóval kisebb visszaesést kellett elkönyvelniük négy évvel később a Medgyessy Péter vezette szocialistáknak, mindössze 9 százalékot (34-ről 25-re estek). Hozzátesszük: Medgyessy olyan osztogatásba kezdett, amivel óriási adósságokat produkált, s végül bele is bukott. A 2006-ban győztes Gyurcsány-kormány egyrészt a gazdasági nehézségeknek, másrészt az őszödi beszédnek és következményeinek eredményeként rendkívül népszerűtlen volt. Két év alatt 28-ról 18 százalékra zuhant a népszerűsége. Ezt csak a mostani Fidesz-kormány tudta túlszárnyalni. Orbánék két év alatt számszerűsítve kétmillió szimpatizánst vesztettek: 2010-ben még 41 százalékon álltak a teljes népesség körében, ez mára 16 százalékra csökkent.
A kormányfők közül szintén Orbán Viktor vesztett a legtöbbet kedveltségéből, ráadásul – összehasonlítva elődeivel – meglepetésre még Gyurcsány félidei népszerűségétől is elmarad három százalékkal.
Szintén jelentősen nőtt a bizonytalanok, illetve azok száma, akik el sem mennének szavazni. Jelenleg 51 százalék teljesen passzív, kiábrándult a politikából, 2010-ben még a megkérdezettek mindössze 35 százaléka tartozott ebbe a táborba.