Naprendszerünk parányi, a Föld pedig nem is látható azon az ábrán, amelyre a kutatók méretarányosan rárajzolták az eddig felfedezett összes planétát. A csillagász szerint biztos, hogy vannak más, a Földhöz hasonló bolygók.
Földünk csupán apró pötty a világegyetem térképén. Az Európai Űrügynökség munkatársai egy térképre rajzolták az összes eddig felfedezett planétát, méretarányosan. – Naprendszerünk egy-két fényév átmérőjű – mondta Molnár Péter, a Magyar Csillagászati Egyesület titkára. – Napunk pedig csak egy a tejútrendszer kétszázmilliárd csillaga között.
A Kepler-űrtávcsőre épülő programsegítségével vizsgálják a kutatók a távoli csillagokat időnként elfedő, így roppant csekély fénycsökkenést okozó exobolygókat, vagyis azokat, amelyek a Naprendszerünkön kívül esnek. Ezek mindegyike egy csillag körül kering, akárcsak a Naprendszer tagjai. Először csak azokat a bolygókat sikerült megtalálni, amelyek sokkal nagyobbak a Földnél, és nagyon közel vannak a csillagukhoz. Manapság már akár két-három földnyi planétát is találnak.
– Több millió galaxist ismerünk, de a világegyetemből csak egy körülbelül 13,5milliárd fényév sugarú gömböt látunk be – folytatta Molnár Péter. – Valószínűleg ezen kívül is hasonló galaxisok, csillagok, bolygók léteznek. De még a saját tejútrendszerünkben levők is nagyon messze vannak tőlünk. Minden bizonnyal vannak a Földhöz hasonló égitestek is – jelentette ki Molnár Péter. De lehet-e ezeken értelmes élet? – Csak egyetlen életformát ismerünk, amely a szénre és a vízre épül. Nincs bizonyíték arra, hogy más építőkövekből álló életforma is létezhet. Még a sajátunkhoz hasonló tulajdonságú exobolygót sem találtunk, így egyelőre nem tudunk földön kívüli életről.
Más véleményen van Kriston Endre, a Ryufor ufókutatási központ vezetője.
– Számos ország kormánya bevallotta, hogy osztályokat tartottak fenn, melyeknek feladatuk volt a földönkívüliekhez kapcsolható jelenségek vizsgálata. Ez önmagában bizonyíték arra, hogy tudnak róla – érvelt Kriston Endre. – A NASA becslései szerint a tejútrendszerben 500 millió olyan bolygó lehet, amely lakhatásra alkalmas. Legalább ennyi planéta feltételei felelhetnek meg az élet kialakulásának!
Kriston hangsúlyozta: kizárt, hogy a világegyetemben egyedül a Földön van értelmes élet.
– Valószínűleg más galaxisok bolygóinak lakói ugyanúgy keresik az életet a világűrben, mint mi. De lehet, hogy ők már rájöttek: a mi népünk primitív hozzájuk képest, ezért nem akarnak közvetlen kapcsolatba lépni velünk. Az ember sem áll le beszélgetni a hangyákkal.