Előzetes feliratkozáshoz kötnék a szavazást Magyarországon. Aki nem jelzi a megszabott határidőig részvételi szándékát, az nem gyakorolhatná az alaptörvényben rögzített szavazati jogát.
Csak az szavazhatna, aki előre, külön feliratkozik a választók közé – erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádióban. A Fidesz elnöksége által elfogadott terv szerint legkésőbb két hónappal a választások előtt kellene jelezni a részvételi szándékot. Orbán szerint pártjában még vitáznak arról, hogy a feliratkozóknak aztán kötelező legyen-e szavazni, illetve hogy megbüntessék- e azokat, akik jelentkeznek, ám aztán mégsem jelennek meg a fülkékben. Számos részlet mellett egyelőre az sem ismert, hogy egyszeri feliratkozásra vonatkozik-e a terv, vagy minden választás előtt újra kellene jelentkezni. Szeptemberben kerül a parlament elé a tervezet. Az utca emberét és politikusokat kérdezte a Bors az elképzelésről.
Harrach Péter (KDNP): - A választások komolyságának megőrzése miatt szükség van erre a lépésre. A választásnak tudatos döntésnek kell lennie, amit nem lehet az utolsó pillanatban meghozni. Az, hogy kötelező lenne-e a részvétel, még vita tárgya, én nem vagyok híve a szankcionálásnak – mondta Harrach Péter, aki szerint több országban is van ilyen rendszer, példákat viszont nem tudott mondani.
Gruber Attila ( Fidesz): – A választáson való részvétel demokratikus kötelezettség, ezért az előzetes regisztráció sem ördögtől való ötlet. A politikában tökéletes döntés nincs. Ez egy lehetőség, meg kell nézni, hogy a sajátos magyar körülmények között hogyan tudjuk véleménynyilvánításra bírni az embereket. Nyomatékot kell adni a részvételnek, ha kell, akár pénzbírsággal is lehetne szankcionálni a regisztráltak távolmaradását.
Bárándy Gergely (MSZP): – Ezzel csak az a kormánypártok célja, hogy elriasszák az embereket a szavazástól. A választóknak meg kell adni a lehetőséget, hogy a választás napjáig dönthessenek, a regisztráció antidemokratikus, alapvető jogot is korlátozhat. Karácsony Gergely (LMP): – Mi elfogadhatatlannak tartunk egy olyan tervezetet, amely különbséget tesz választópolgárok között. Hazugok azok az érvek, amelyek szerint külföldön ez bevált módszer lenne, hiszen csak olyan országokban van ez így, ahol nincsenek névjegyzékek.
Dúró Dóra (Jobbik): – A Fidesz a saját érdekében alakítja és írja át a választási szabályokat, amivel ráadásul megszegi a korábban tett ígéretét az egyszerű és költségtakarékos választásról. A regisztrációval ugyanúgy vissza lehet élni, az írástudatlan cigányság szavazatait ezentúl is tömegével lehet majd felvásárolni, miközben a regisztrációkból egy újabb Kubatov-listát építhetnek.
Tóth Zoltán választási szakértő, a Medgyessy-kormány államtitkára úgy véli, a kormánypártok szeretnék nyolcról négymillióra csökkenteni a választáson részt vevők számát, hogy aztán könnyen megnyerhessék a voksolást.
– Az USA-ban és Nagy-Britanniában azért van több száz éve regisztrációs rendszer,mert ott nincs központi népesség-nyilvántartás. Nálunk viszont akinek van szavazati joga, az szerepel a névjegyzékben. A mostani javaslattal csak annak lenne szavazati joga, aki külön felveteti magát a jegyzékbe. Ez alkotmányellenes – állítja Tóth. A szakember felhívja a figyelmet, hogy Európában vannak kötelező szavazások, például Olaszországban, Belgiumban, de előzetes regisztráció ott sem szükséges.
Külföldön még a választási regisztráció is más
Bár számos példa van külföldön az előzetes regisztrációra, egyik sem olyan szigorú vagy olyan jellegű, mint amilyet a Fidesz tervez. Franciaországban minden 18. életévét betöltő fiatalnak tartanak egy oktatást az állampolgári kötelességeikről és jogaikról, és itt regisztrálják őket a szavazásokra. Újabb ügyintézésre csak lakóhelyváltáskor van szükség. Az Egyesült Államokban (Észak-Dakota kivételével) nincs kötelező regisztráció, de több államban akár a választások napján is el lehet intézni az ügyet. Nagy-Britanniában és Ausztráliában kötelező az egyszeri regisztráció, ráadásul utóbbi esetében akár kis összegű bírsággal is büntethetik, ha valaki nem megy el szavazni. Ezekben az országokban azonban nem áll rendelkezésre más módszer a választói névjegyzék elkészítésére és frissen tartására. A regisztrációs rendszert alkalmazó országokban az állam és a pártok jellemzően arra törekednek, hogy az adminisztráció minél könnyebb, a választási részvétel minél magasabb legyen.