Pénzmosás gyanúja és különös öngyilkosságok árnyékolják be a Vatikáni Bank működését. A rendőrség 47 titkos aktát foglalt le az intézet kirúgott igazgatójától. E. G. Tedeschi az életét félti.
Szabadulna a Vatikáni Bank kétes múltjától és szeretné eloszlatni a ködös mítoszokat új igazgatója, Paolo Cipriani. Az ok: a másfél hónapja állásából menesztett igazgató, Ettore Gotti Tedeschihez kivonult a római rendőrség és lefoglalt 47 aktát, mely a bank – Vallási Műveletek Intézete – évtizedeken át zajló, bűnös tranzakcióit dokumentálta. Tedeschi életét féltve rögtön 24 órás védelmet kért, a Vatikán pedig az iratok visszaszolgáltatását követeli a rendőrségtől. Azonban már későn. Ugyanis apránként a sajtóhoz szivárgott az akták tartalma, melyet az olasz lapok „Tedeschi lejárt életbiztosításának” neveztek el. Kiderült, a XVI. Benedek pápa által támogatott bankár negyven évre visszamenőleg gyűjtötte, illetve vásárolta fel a Vatikánra nézve terhelő bizonyítékokat. (A Vatikáni Banknál történt már felderítetlen tragédia: Tedeschi egyik elődjét, Roberto Calvit 1982- ben, felakasztva, zsebében 15 ezer dollárral találták meg egy londoni híd állványzatán lógva. Calvi részese volt a bank visszás ügyleteinek, halála előtt pedig azzal fenyegetőzött, hogy kiteregeti a Vatikán szennyesét.)
GENGSZTER A PARTNER. 1968- ban Michele Sindona lett az igazgató, aki a Gambino család pénzmosodájaként üzemeltette a bankot. A palermói gyökerekkel rendelkező, ám New Yorkban élő Gambino rokonság az USA öt legnagyobb maffiacsaládjának egyike volt.
PÉNZELT ELLENZÉK. 1980 és 1982 között a lengyel Szolidaritásnak juttatott illegálisan dollárjaiból a bank. (Ekkor a wadowicei születésű II. János Pál állt az egyház élén, aki Lengyelországba is ellátogatott.) A dollár zlotyira váltását is a bank állta. A Lech Walesa vezette mozgalom titkos nyomdákat hozott létre a pénzből.
A NAGY BUKÁS. Olaszországban 1982-ben csődöt jelentett a Banco Ambrosiano egyházi pénzintézet. A bank vezetője négy éven át Roberto Calvi volt. Calvi után titkára is öngyilkos lett. Kiderült, a Vatikáni Bank öt év alatt 250 millió dollárt utalt át Ambrosiano számláira. Az, hogy kihez jutott végül a pénz, azóta sem derült ki.
A DÉLSZLÁV HÁBORÚ. Az önállóságáért harcoló horvát állam dollármilliókat kapott a 90-es években a Vatikántól. (A horvát fasiszták már 1944-ben a bankon keresztül mosták tisztára a holokauszt áldozataitól elrabolt értékeket és pénzt.)
Tedeschi 2009-től állt a bank élén. Leváltása előtt pszichológiai vizsgálatnak is alávetették, kiderítve: hatalommániás, feladatára alkalmatlan. Neki a Vatikán bevételeinek eltüntetésében és olasz multicégek adócsalásaiban lehetett szerepe. Bukását az okozta, hogy Tedeschi belekeveredett az olasz hadiipari mogul, a Finmeccacina korrupciós ügyeibe is.