Aktuális

Vérdíj árán sem oldódott meg a kis Dzsenifer ügye

Sütő Dániel

Létrehozva: 2012.06.04.

Milliós vérdíjakat tűz ki a rendőrség, hogy kézre kerítsen egy-egy fontosabb bűnözőt. Sajnos azonban sok esetben a pénz sem viszi előbbre a nyomozást. A Bors összegyűjtötte a legérdekesebb vérdíjas ügyeket.

 

100 000 000 Ft* A legmagasabb

Ha sorozatgyilkosok és terroristák kézre kerítése a cél, akkor a pénz nem számít. Mutatja ezt az is, hogy a rendőrség, amikor már nem tud más eszközhöz folyamodni, vérdíjat is kitűzhet egy-egy bűncselekmény elkövetőjének a fejére. Minél brutálisabb és kegyetlenebb tettről van szó, annál magasabb lehet a kitűzött díj. Magyarországon az eddigi legmagasabb vérdíjat a 6 halálos áldozatot és 9 sérültet eredményező romagyilkosság-sorozat elkövetőire tűzték ki. Az akkori országos rendőrfőkapitány, Bencze József előbb 50 millió forintot ajánlott fel a gyilkosok elfogása érdekében, majd azt felemelték 100 millióra. Három héttel az utolsó támadás után a rendőrségnek sikerült elfognia a négy feltételezett elkövetőt, megtakarítva a vérdíjat. 

10 000 000 Ft* A legrégebbi

Nincs annál bosszantóbb az egyenruhások számára, mint amikor őket fenyegetik. Öt évvel ezelőtt példátlan támadást intéztek a rendőrség ellen: több lövést adtak le Budapesten a rendőrség Teve utcai épületére, ismertebb nevén a rendőrpalotára.

– A lövöldözők felderítésére a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) által indított eljárást 2009 novemberében lezárták, mivel az elkövetők kiléte nem volt minden kétséget kizáróan megállapítható. Ugyanakkor a kitűzött nyomravezetői díj továbbra is érvényben van – tudtuk meg Bartha László alezredestől, az NNI szóvivőjétől. Az összeg igen borsos: 10 millió forint ütné a markát annak, akik segíti a zsarukat, hogy megtalálják a lövöldözőt, de használható bejelentést a mai napig nem kaptak. Egyedül annyit tudtak összerakni a kihallgatott tanúk vallomásaiból, hogy az elkövető egy sötét színű Volvo 3-as szériájú gépkocsival menekült el a helyszínről. Az elkövetőről egy grafikát is készítettek, de ez sem vitte előbbre a nyomozást. Pedig az akkori országos rendőrfőkapitány, Bencze József szerint a rendőrség igen jó nyomon volt. Az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának ülésén, illetve később, a 2002-2010 közötti jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság ülésén kijelentette: „Hónapok óta pontosan tudja a rendőrség, kik lőttek rá két éve a Teve utcai rendőrpalotára. […] Ez egyszerűen revans volt egy bizonyos rendőri intézkedés miatt, a rendőrség megleckéztetése volt a cél, az ügyészség viszont nem találta elegendőnek a nyomozók bizonyítékait.”  

1 000 000 Ft* A legrejtélyesebb

A rendőrség honlapján a díjkitűzések között megtalálható a tiszabői csecsemő, M. Kiara Dzsenifer ügyében közzétett felhívás. Az öthetes csecsemő 2009. március 6-án tűnt el otthonából. Négy nappal később a rendőrség egymillió forintot ígért annak, aki információval szolgál a gyermek hollétéről, az ajánlatot azóta se vonták vissza.

– A kislány felkutatására a rendőrség jelentős erőket fordított. A nyomozócsoport több verziót állított fel. Számos szakértő segítette a nyomozást, több tucat embert kihallgattak, de nem tisztázódott, hogy a kicsi miként tűnt el. Sem élve, sem holtan nem került eddig elő – mondta el Pásztorné Kovács Ágnes százados, a Jász-Nagykun- Szolnok Megyei Rendőrfőkapitányság szóvivője a Borsnak. A nyomozást lezárták. Dzsenifer anyja ellen kiskorú veszélyeztetése miatt indítottak eljárást, M. Máriát jogerősen egy év nyolc hónap börtönre ítélték. Kiderült: a csecsemőt az eltűnése előtti hetekben többször vitték kórházba súlyos alultápláltság és különböző fertőzések miatt. Eltűnése előtt, február 25-től március 5-ig, szintén kórházban volt.

100 000 Ft* A legbizarrabb

Bottal ütik a rendőrök a nyomát annak, aki három évvel ezelőtt március 15-ére virradóra összekarcolt 162 autót Nyíregyházán. Ilyen brutális rongálási üggyel ritkán találkoznak a zsaruk. 2009 óta nem sikerül megtalálniuk az elkövetőt, aki most már akár fel is adhatná magát, hiszen a bűncselekmény elévült. A nyomravezetői díj azonban furcsa módon még mindig érvényben van: százezer forint üti a markát annak, aki az autók rongálóját rendőrkézre adja.

– A Nyíregyházi Rendőrkapitányság először rongálás miatt indított eljárást, majd a tettet garázdaságnak minősítették, végül felfüggesztették a nyomozást, de nem zárták le – mondta el Tamásné Berki Bianka őrmester, a Szabolcs-Szatmár- Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság helyettes szóvivője.

 

Még érvényben a jutalom

2009. október 30.- 200 ezer forint a jutalom a szigetvári ATM-tolvajok ügyében, akik mezőgazdasági vontatóval tépték ki a szigetvári LIDL áruház pénzautomatáját.

2010. július 9. - Bruttó 500 ezret ér Bombás Clyde. Budapesten a XI. Fehérvári úton kiraboltak egy bankot. Azt hazudták, hogy bomba van náluk.

2009. február 19.- 15 ezer eurót (4 millió 560 ezer Ft) ad a holland rendőrség a 19 éves Szabó Betty gyilkosáért. A magyar prostituáltat 2009 februárjában ölték meg Amszterdamban.

2011. április 20.- Egymillió forintot fizetnek a szikszói idős házaspár hóhéraiért.

2010. március 17.- Bruttó egymilliót kap az, aki informálja a rendőrséget a Budapesten, a XVI. kerületi Rózsa utcában agyonlőtt férfi ügyében. Az áldozatot szabályosan kivégezték.

2009. szeptember 18.- Gépkarabélyokból sorozatokat lőttek ki egy pénzszállító furgonra és a kiérkező járőrökre az M1-esen, Bicskénél. A könyörtelen támadók egy kombi Audival lépnek le. Bruttó két milliót érnek.

2010. január 26.- A kiskőrösi Kálvin utcában kirabolnak egy családot. Bruttó 3 millió forintos nyomravezetői díjat tűztek ki.

2011. január 25.- Szobrokat is körözhetnek: 200 ezer forint jár annak, aki nyomra vezeti a rendőrséget a siófoki köztemetőből ellopott, fekvő férfialakot ábrázoló bronz szobrok ügyében.     

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek