Aktuális

Kifulladt az egykulcsos adó

Bors

Létrehozva: 2012.06.05.

Összeomlott Szlovákiában az egykulcsos adórendszer, mert válság idején több kárt okoz, mint amennyi hasznot hajt. A magyar kormány mégis kitart mellette. De miért is?

 

Szlovákia 2004-ben váltott az egykulcsos adóra: a személyi jövedelemadó, a társasági adó és az áfa egységesen 19 százalékkal adózott. Az adóreformnak tulajdonítják, hogy 2005-től megugrottak a külföldi beruházások, a befektetők Szlovákiát Közép- Európa kistigriseként emlegették. Északi szomszédunk azonban most visszatér a kétkulcsos rendszerhez. A 2010-ben időközben 20 százalékosra emelt áfakulcshoz nem nyúl Robert Fico kormánya, de az évi 30-33 millió euró feletti nyereséggel rendelkező társaságok adókulcsa 22 vagy 23 százalékra növelhető (a jelenlegi 19 százalék helyett), az évi 33 ezer euró jövedelem feletti személyek jövedelemadója pedig 25 százalék lehet (most 19 százalék). Az ok: az egykulcsos rendszer válság idején nem alkalmazható.

- Többek között azért nem, mert nem ismeri a kedvezmény és a kivétel fogalmát, nem képes kompenzálni a szociális különbségeket. Másrészt Magyarországon, ahol 3,7 millió adózó van, ám közöttük nagyon sok a minimálbéres, a feketegazdaságot is erősíti azzal, hogy a minimálbér feletti részt többnyire zsebbe fizetik ki a munkaadók – monda lapunknak Tóth Attila adószakértő.

(Mindemellett Fico növeli a bankadót, melynek mértéke az európai rekordnak számító magyarországi szintre nő. Bevezetik a luxusadót a drága autókra, jachtokra, ékszerekre. A szlovák kormány nem államosítja a több mint négymilliárd eurót kezelő magánpénztárakat, de azt követeli: garantáljanak minimális hozamot a mintegy 1,5 millió ügyfélnek.)

A magyar kormány azonban továbbra is ragaszkodik az egykulcsos, 16%-os jövedelemadó rendszeréhez. De miért is? Kormányközeli forrásaink szerint a magyar egykulcsos alapkőnek számít, s bár azon lehet vitázni, hogy 2011 januári bevezetése jókor történt-e meg, Orbán Viktor ragaszkodik a rendszerhez. Korábban felmerült, hogy 19 százalékra emelkedjen a ráta, ennek pozitív hatásait ki is számolta a Nemzetgazdasági Minisztérium, ám a kabinet mégis elvetette az ötletet. A 16 százalék megtartása ugyanis politikai kérdés.

– Az egykulcsos adónak vannak előnyei és hátrányai is. Előnye például, hogy az embereket kevésbé terheli, több pénz marad náluk. Hátránya viszont, hogy kevesebb adóbevétele lesz az államnak, amit megpróbál más területekről beszedni – mondta Gaál András adószakértő. – Persze ez utóbbi még nem lenne óriási probléma, mert vannak még olyan ágazatok, amelyeket különadókkal akár még jobban is meg lehetne terhelni (pl.: szerencsejáték). Viszont olyan sok adónem van már hazánkban, ami a gazdaságot sújtja, hogy talán Európában sehol sincs ennyi. Ezen csökkenteni kellene. A kormánynak el kell döntenie, hogy mi a fontosabb: a bevétel vagy a gazdasági növekedés – tette hozzá a szakértő.

 

Robert Fico:„Lebontjuk az egykulcsos személyi jövedelemadó- és társaságiadó-rendszert, hogy a gazdag szlovákok és a vállalatok nagyobb részt vállaljanak a pénzügyi konszolidáció terheiből.”

Orbán Viktor:„Az egykulcsos adórendszer teljes mértékben beváltotta a hozzá fűzött reményeket. (…) A középosztály védelme csak az egykulcsos adórendszerrel valósítható meg.”    

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek