Az új törvény 20 nap szabadságot ír elő, az orvos szerint ennek több mint duplája lenne szükséges. Az unióban 23 nap az átlag, amelyhez számos olyan kiegészítés társul, amiről mi csak álmodunk.
Július elsejétől az alapszabadság mértéke húsz munkanap. Az életkor előrehaladtával egyre több pótszabadság jár: 25 éves kortól egy nap 28 évesen 2, 41 évesen 8, 45 éves kortól már 10 nap.
Az alapszabadság és pótszabadság összege ugyanannyi lesz júliustól, mint jelenleg az alapszabadság. Ez a gyakorlatban nem jelent változást. A különbség az, hogy a pótszabadságnapok száma csak a dolgozó javára változhat, ám erre aligha lesz példa.
Az ok az, hogy a többletszabadságra fizetésemelésként tekintenek a cégek – mondta Hart András közgazdász. Magyarországon tíz ünnepnap van egy évben, amelyeken nem kell dolgozni.
Mi a helyzet az EU-ban? Az unióban 20 és 25 nap között van az átlagos alapszabadság, szinte minden tagállamban bevezették a szülői pótszabadságot. Csakhogy ehhez még számos kiegészítés társul.
Az uniós átlagnak tekinthető Hollandiában szintén 20 nap az alapszabadság, ehhez jön tíz ünnepnap, akárcsak Magyarországon. (A hollandoknál ebből hat fizetett munkaszüneti nap. Forrás: Eurofund)
Mindemellett jár egy év betegszabadság: az első hónapban a fizetés 100, a többi tizenegyben 90 százalékával. Ismerik a munkakeresési szabadságot (heti két nap) és a szakképzési szabadságot. Ennek költségeit mind a munkáltató állja.
Mennyi pihenés kellene? Ez foglalkozási áganként és életkoronként is változó. A minimum az évszakonkénti két hét szabadság lenne, azaz egészségünk megőrzéséhez évi nyolcheti kikapcsolódás szükséges – mondta Horváth Ilona orvos.