Színes lepedőn táncolnak, tálakat ütögetnek a másik hátán, hangban fürösztenek behunyt szemű embereket: egyre népszerűbbek a stresszoldás új, főként a keleti kultúrából táplálkozó módszerei.
Egy mozgásos meditációban találja meg a harmóniát és az egyén felszabadításának útját Cser Zoltán. A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Dzogcsen Közösségének tagja szerint a vadzsratánc képes áthangolni és megszüntetni a negatív érzelmeket, amiktől szenvedünk.
– Egy kilencszer kilenc méteres, speciálisan megfestett mandalában táncolunk meghatározott mozdulatokkal – mutatja a vadzsratáncoktató. A mandala a kozmosz, illetve a különféle istenek hindu vagy buddhista vallási megjelenítése, színei különböző érzelmeket jelképeznek.
– A vadzsra szó jelentése „gyémánt”, és örök, elpusztíthatatlan lényegünk szimbóluma – folytatja Cser Zoltán. – A tánc egy mozgásos meditáció. A hangok és a szigorúan meghatározott mozdulatok sorrendjén keresztül érjük el a nyugalmat és a harmóniát.
Segít megszabadítani a karma kötöttségeitől, és képes áthangolni az olyan negatív érzelmeinket, mint a gőg, a féltékenység, a vágy és a gyűlölet. A mozdulatok pontos elsajátítása több évbe is telhet, de kárpótol a stabilabb, rendezettebb érzelmi világ – állítja az oktató.
Rezgéssel masszíroz a tibeti
Belső megkönnyebbülést hoz a hangtálakkal való lazítás, vélekedik Kray György.
– A hangmasszázs lényege, hogy ruhán keresztül, speciálisan elkészített tibeti hangtálakat helyeznek a test több pontjára, amit aztán filcütővel finoman ütögetnek – magyarázza a módszert.
– Ez olyan rezgéseket hoz létre a testben, amely felszabadítja az energiákat, feloldja az energiaáramlásban keletkezett blokkokat. Olyan hatása van, mint amikor egy kavicsot a vízbe dobunk: a rezgések a testünkben koncentrikus körökben terjednek tovább.
A módszert Peter Hess német fizikus fejlesztette ki, aki Nepálban tanulmányozta a hangok, rezgések hatásait az emberi testre és lélekre.
Zenével fűszerezik a meditációt
Tihanyi Benedek maga fejlesztett ki egy módszert a lazításra, amit hangfürdőnek nevezett el. – Egy rövid lazító gyakorlat után a földön fekve hallgatjuk a kizárólag énekhanggal létrehozott produkciót – számol be a jógaoktató.
– Az volt a célom, hogy a zene élményét a meditáció által megsokszorozzam, ám fordítva történt: a zene hatására a meditációban nyíltak új lehetőségek. Kórusunk legtöbbször egy-egy témára szabadon improvizál.
Amikor megbeszéljük az átélt élményeket, sokan különös képzettársításokról, látomásokról számoltak be. Egy biztos: a hangfürdő után mindenki nyugodttá, békéssé válik.