Lekaszálja az évi tízmilliárdos forgalmat bonyolító tankönyvpiacot a kormány – ez a szándék körvonalazódik a Fidesz-KDNP legújabb törvényjavaslatában.
Számos ponton módosítaná a közoktatási törvényt a kormány. Az oktatásért is felelős miniszter (ez májustól Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője) élet és halál ura lesz a közoktatásban, vagyis az általános és a középiskolában. Meghatározhatja, hogy mit kell tanítani, milyen tankönyvből lehet oktatni, ki legyen az iskola igazgatója, hogyan működjön az intézmény.
Eddig ezek jórészt önkormányzati kérdések voltak. A többségében a Hoffmann Rózsa vezette oktatási államtitkárság nevéhez fűződő változtatások számos témakört érintenek. Ha elfogadja őket a parlament, Balog döntheti el, az iskolákban milyen könyvekből tanuljanak a diákok. Ez eddig a szülők és a tanárok egyetértésén múlott.
– A javaslat gyakorlatilag felszámolja a tankönyv-kereskedelmet – mondta Szüdi János, a Pedagógusok Szakszervezetének szakértője, egykori oktatási államtitkár. – De a változás a gyerekeknek sem lesz jó. Eltérő képességű tanulóknak kell ugyanabból a tankönyvből tanulniuk. Ez lehetetlen – mondta Szüdi.
Az államtitkárság a Bors kérdésére kijelentette: a leszakadó régiók teljesítménye jobb lesz, ha mindenki egyféle tankönyvből tanul. Másik érvük szerint így az iskolát váltóknak nem kell új könyv.