Feszültebb a világ, könnyebben elszabadulnak az indulatok – állítja a kriminálpszichológus, aki szerint nem ritka, hogy a támadó a hatalmas zsákmány reményében gyilkol, de végül alig talál értéket. A szakember szerint a szigor helyett a konfliktuskezelés oktatása lehet a megoldás.
Egyre fiatalabbak, elszántabbak és agresszívabbak a bűnözők, akik nem egyszer a pár forintos értékeit védő áldozattal szemben is brutális erőszakkal lépnek fel. Az amerikai filmekből és híradásokból ismert kegyetlenségek már idehaza sem ritkák.
– Tatabányán egy 16 és egy 20 éves fiatalember rontott egy 60 éves helybélire, akitől elvették mobilját és 200 forintját. Hogy a sértett ne tudjon személyleírást adni támadóiról, fahusánggal többször fejbe verték, majd egy közeli patakba vonszolták. Ott érte a halál. A gyilkosokat napok alatt elfogták – idézi fel a 2008-as rémtettet Léber Gabriella, a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
A hadnagy elmondta, 2010-ben és 2011-ben is történtek brutális támadások a megyében, Oroszlányban is fillérekért haltak meg az áldozatok.
– Két helybéli tippet kapott: Vili bácsi sok pénzt tart otthon. A támadók egy 18 éves nő és egy 13 éves gyermek szeme láttára végezték ki az idős embert a lakásában, ám pénz helyett pár doboz tojással, több kiló fagyasztott csirkehússal és egy gázpalackkal kellett beérniük.
– Kollégáim a törökszentmiklósi rendőrökkel négy óra alatt elfogták N. F.-et, aki az általa gyakran látogatott 86 éves nénit szúrta nyakon és mellbe, hogy aztán 5000 forinttal, egy mobillal, pár almával, teasüteménnyel, néhány élelmiszerrel, mosóporral és egy petróleumlámpával elmeneküljön – ez történt három évvel ezelőtt Tiszaroffon.
Tavaly novemberben, Mélykúton egy 86 éves bácsit kínoztak halálra azok a tettesek, akik pénzt akartak szerezni. Az áldozattól azonban csak elektromos kéziszerszámokat zsákmányolhattak.
Egy doboz cigit pofoztak ki belőle
A ballószögi tanyavilágban csuklyás támadók verték kékre-zöldre Barna Lajost. A férfit 2009-ben négy nap alatt háromszor támadták meg.
– Először még sikerült visszavernem a támadást, de másodszor kést szegeztek nekem és minden pénzem elvitték. Harmadjára csak egy doboz cigit tudtak kipofozni belőlem – emlékezett vissza az áldozat.
A Kecskeméti Törvényszéken márciusban kezdődött a kettős helvéciai emberöléssel vádolt férfi büntetőpere. A vádhatóság szerint a 29 éves M. Sándornak pénzre volt szüksége, ezért 2009. november 26-án átmászott a kerítésen a szomszédban lakó idős párhoz. A férfi 84, az asszony 75 éves volt. Hiába könyörögtek életükért és bizonygatták, hogy nincs pénzük: M. egy betonvassal agyonverte őket, majd üres kézzel távozott. A rendőrök néhány nap múlva elfogták, akkor beismerő vallomást tett, amit később visszavont.
Vásárosnaményben egy 19 és egy 26 éves betörő gyilkolt meg egy 69 éves bácsit egy szentképért, pár ezer forintért, egy mobiltöltőért és egy kerékpárért. Egy szomszéd felismerte a biciklit, így buktak le a bűnözők.
Jogerősen tizenkét évet kapott az a háromezer forintért gyilkoló gyomaendrődi férfi, aki egy ráccsal verte agyon egy ismerősét.
„Ne légy rossz!” helyett „légy jó!”
Végh József kriminálpszichológus szerint az öröklöttség, a tanult viselkedés és a vér pillanatnyi összetétele mind hozzájárul az agresszív viselkedéshez.
– Az emberek sokkal feszültebbek, idegesebbek, mint tíz éve, így a reakciók is szélsőségesebbek – mondja a szakember, aki szerint a büntetett előéletű támadók sokszor azért hallgattatják el örökre az áldozatukat, mert abban bíznak, hogy így nem buknak le.
Végh hozzáteszi: nem tartozik azok közé, akik nagyobb szigorral fékeznék meg az erőszakos bűnözőket. – Fontos a konfliktuskezelés, amit már gyerekkortól tanítani kellene, s amit tananyaggá tennék a szülők iskolájában is, ha létezne ilyen. Sok édesanya és édesapa lepődik meg csemetéje házon kívülről hozott dolgain, viselkedésén. De a csodálkozás és a fejcsóválás kevés, finoman, de határozottan helyre kell tenni a gyereket. Apró, de hatásos módszer a pozitív biztatás, a „ne légy rossz!” helyett használjuk a „légy jó!”-t. Az én apám annak idején azt mondta: fiam, ha valami csibészséget tennél, jusson eszedbe, hogy azért engem vesznek elő. Kérdés persze, hogy a mai világban létezik- e még az effajta szülő iránti tisztelet – elmélkedik a kriminálpszichológus, aki szerint az agresszív zenék és filmek készítőinek is megvan a maguk felelőssége.
Örökre bűnöző maradok
De vajon létezik-e megoldás, ha a megelőzés elkésett?
– Nem egy esetben komoly segítség lehet az Egyesült Államokban és Norvégiában sikeresen alkalmazott resztoratív eljárás, amelyben a bűnös és áldozata egy szakértő segítségével közösen kibeszélik magukból a történteket. Ilyenkor a sértett elmondhatja, mit élt át, mit érzett és gondolt, így megszabadul a benne lapuló feszültségtől. A támadó pedig a hallottak hatására érzelmileg fejlődhet, szembesülhet tette szörnyű következményével, hallhatja és láthatja, milyen kárt okozott. De ott a társadalom felelőssége is: ahol egy bűnelkövető az élete végéig megbélyegzettnek érzi magát, ott könnyebben tudatosul az örökre bűnöző maradok téveszme – figyelmeztet a kriminálpszichológus.