A Budapesti Műszaki Egyetem kutatói lepleztek le egy újfajta számítógépes szuperfegyvert. A Láng vírus óriási károkat okozhat. A szakértők szerint a jövő háborúit a kibertérben vívják meg.
Indiától Washingtonig az összes nagy honlap beszámolt az új veszélyről, a Láng, azaz a Flame vírusról. A károkozó eddig sosem látott pusztításra képes, amint bejut a számítógépbe. Amellett, hogy leszívja az adatokat, bármit képes feltelepíteni és akár törölhet is fájlokat. Lefényképezi a képernyőt és bekapcsolhatja a mikrofont is, felvéve a szobában történő beszélgetéseket.
A banki adatoktól az atomreaktorokat vezérlő programokon át a közlekedési rendszerekig minden számítógépen működik. Így egy vírustámadással olyan károkat lehet okozni egy országnak, mintha fegyverekkel rohannák le. Nem csoda, hogy a szuperhatalmak a szakértők szerint a jövőben a kibertérben is háborút fognak vívni. Az egyik szuperfegyvert azonban most sikerült beazonosítani. Méghozzá egy magyar csapatnak.
A Budapesti Műszaki Egyetem kutatói, angol rövidítéssel CrySyS-labor sikerrel fejtette meg a legújabb veszély kódját. A Flame az egyik legösszetettebb vírus, amit valaha kifejlesztettek, szupertitkos információkat lehet vele begyűjteni, gyakorlatilag bármiről és bárkiről. A magyar csapat tavaly vált világhírűvé, amikor sikerrel azonosítottak egy másik kiberfegyvert, a Duqu vírust. Ennek egyik változatával támadtak többek között iráni és európai célpontokat.
– Egy nemzetközi együttműködés keretében sikerült azonosítani az új kártevőt, amivel célzottan magyar szervereket is támadtak. Feltehetően valamelyik titkosszolgálat áll a vírus mögött, ezért részletekről biztonsági okokból nem nyilatkozhatunk – mondta a Borsnak Bencsáth Boldizsár, a CrySyS adjunktusa.
– A kiberháború egyébként kitört. Már 2008-ban, az orosz–grúz harcokban is használtak kiberfegyvereket. De gondoljunk bele, mi történne, ha New York hetekig áram nélkül maradna egy vírustámadás után. Az utóbbi időben ezért már itthon is egyre többen foglalkoznak a számítógépek biztonságával – mondta Bencsáth.
A CrySyS egyébként egy labor, nem elsősorban kémprogramokkal foglalkozik, hanem adatvédelemmel. Alig tucatnyian dolgoznak ott.
A kibertámodások ellen Magyarországon a Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ véd, amely egy számítástechnikai sürgősségi reagáló egység. Érdeklődésünkre – hogy milyen magyar szervereket támadtak meg a vírussal és milyen károkat okoztak – nem válaszoltak. Mindössze annyit mondtak: felsőbb utasításra nem nyilatkozhatnak az ügyben.