A napokban bejárta a világhálót az a szubjektív toplista, amely a leghíresebb fotográfiákat tartalmazza. Ezzel egy időben megjelent a legdrágább fényképek, legkapósabb fotóművészek lajstroma is. Ezekből szemezgettünk, szemezgessen az olvasó is kedvére.
Hetvenhat éve izgatja a közvéleményt, hogy a magyar Robert Capa 1936-os fotója, a Milicista halála beállított kép-e? Egy biztos: a halál mementója. Capáról Stefan Lorant brit médiaguru már 1938-ban azt állította, hogy a világ legjobb haditudósítója. Capa mindig igyekezett közel kerülni a témához, halálát is ez okozta, hiszen Kambodzsa határában 1954-ben aknára lépett, amely azonnal megölte. Mottója így szólt: „ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”.
Talán a leghíresebb amatőr fotós Neil Amstrong, az Apolló–11 űrhajósa volt, aki a legkülönlegesebb helyszínen kattinthatta el gépét: a Holdon. Az Ember a Holdon című fotót 1969-ben társáról, Buzz Aldrinról készítette. A nagy út előtt Neilt alaposan kiképezték fotóismeretekből, de a Földre visszatérve soha többé nem fényképezett komolyan. Igaz, a mai napig nem ült el a vita arról, hogy az amerikaiak valóban jártak-e kísérő égitestünkön, de Armstrong híres, extrém körülmények között készült képe ma is a NASA féltett kincse. (Jobbra Aldrin és Armstrong a földi kiképzésen)
Richard Drew fotós 2001. szeptember 11-én a World Trade Center ikertornyait ért támadás után megrázó fényképet készített, A zuhanó ember fotóját. Amikor a lángok felcsaptak, az ikertoronyban rekedtek inkább kiugrottak az ablakon, mintsem bent égjenek, és a zuhanást követően zúzták halálra magukat. Ebben az esetben is egy fotómunkás szerencséjén múlt, hogy megrázó, világraszóló felvételt készített. Azóta sem sikerült megismételnie ezt a bravúrját. A kép történetéhez tartozik még, hogy máig nem tudták kideríteni a zuhanó férfi kilétét.
A történelem talán egyik legmulatságosabb fényképe Albert Einstein nevéhez fűződik. Einstein kinyújtott nyelve például egyszerű paparazzófotó, amit az UPI riportere, Arthur Sasse kapott el a zseni 72. születésnapján. Tegyük hozzá, egész életében egyszer sikerült ilyen hatásos képet készítenie. Valójában az idős tudós megunta a tolakodó fotóriporterek hadát, és így fejezte ki ellenérzését. Ennek ellenére később ezekkel a szavakkal dedikálta a fényképét: „ez az arc - kifejezés tetszeni fog önnek, mivel az egész emberiséget célozza meg”.