Oroszi László az összeg nagyságát ki sem meri mondani, amit hamarosan zsebre tehet az Adidastól. Tíz évnyi pereskedés után jogerősen kimondták: a világcég ellopta a szabadalmát.
Oroszi László szabadalmi pert nyert az Adidas ellen. Tíz esztendőnyi folyamatos, több eljárásban folyó pereskedés után született meg a számára kedvező ítélet a Fővárosi Ítélőtábla végzésével – erről Oroszi adott tájékoztatást. Most jöhet a dolog kártérítési része. Oroszi reméli: peren kívül megállapodik a világcéggel.
– A birtoklásból szerzett haszon engem illet, és ez gigantikus összeg – mondta el a Borsnak. – Ha megszületik a peren kívüli egyezség, minden velem korábban együtt dolgozó embert kárpótolni akarok.
Diákként Oroszi mezőgazdasági gépésznek tanult, majd autómentősnek állt. Jól megélt belőle, mert akkoriban – mint mondja – a Daciák gyakran elromlottak. Aztán 1989-ben váltott, gombát termesztett, majd brojlercsirke-tenyésztésbe és -vágásba fogott. Amikor erre is ráunt, cukrászdát nyitott. Annyira futott vele a szekér, hogy Válon szponzorként beszállt a focicsapat támogatásába és szakosztályvezetőnek választották.
– Jöttek a gyerekek, de már nem a régi marhabőrcipőkkel és -labdákkal, hanem a sima felületű műanyagokkal. Mint egykori focista kísérletekbe kezdtem, hogyan lehetne a labdát jobban irányítani. A cipő orrára finom bordákat ragasztottam, és ezzel még a szögletet is be tudtam csavarni a kapuba – mondta.
– Cipőket vettem és különböző mintázatú recéket ragasztottam rájuk. És képzelje, egyre jobb eredmények születtek. Lementem a martfűi cipőgyárba, ahol ráharaptak a termékre.
László harmincmilliót, a gyár további húszat fektetett a gépsorokba, sőt további húszmilliót kockázati hitelként is felvettek. – 1996. október 14-én szabadalmi lejelentéssel levédettük a cipőt, majd elvittük egy német élcsapatnak. Két hét múlva jelentkezett az Adidas, hogy eljönne Martfűre megnézni a gyárat, de igazából csak a cipő érdekelte őket.
Oroszi legnagyobb meglepetésére hamarosan egy újság címoldalán látta viszont találmányát, Beckham kezében, a 2000-es Európa-bajnokságon. Figyelmeztették az Adidast, hogy hagyja abba a szabadalmi bitorlást, ám ők azt állították, más cipőt csináltak. Ezután kezdődött a jogi procedúra, amiben most nyerésre áll.
– Ha az Adidas hívna, félretenném a sértődöttségemet, kimennék hozzájuk dolgozni, mert ők a világon legjobbak.
A gyár szerint más a valóság
Lapunk a bírósági ítéletről megkérdezte az Adidas magyarországi leányvállalatát. Ott elmondták: az ügyben a németországi anyacég jogosult a válaszra. Kiderült, hogy a herzogenaurachi központban már dolgoznak egy közleményen, de lapzártánkig ez nem készült el. Hozzátették: álláspontjuk szerint az Oroszi László által kiadott közlemény eltér a valóságtól.