A napokban gyűrűzik meg a rétisas- és a vándorsólyom-fiókákat. A művelet nem egyszerű, hiszen ragadozó anyjuk őrzi a piciket, és le is kell hozni őket a fészekből, amiben alpinista segít.
Hasznos információkhoz juthatnak a madarászok, ha sikerül meggyűrűzniük a rendkívül ritka és védett rétisas és vándorsólyom fiókáit. Ezekben a napokban járják az erdőket és próbálják meg felderíteni a fészkeket.
Hazánkban 226 rétisaspár költ. A napokban a Veszprém megye nyugati szélén található egyik fészket ellenőrizték. A zavartalan és védett erdőrészben megbújó fészekben két fiókát etetett a madár. A szakértők megállapították, hogy gyűrűzhető nagyságúak. A hatalmas tölgyfa oldalágán egy horgászbottal dobták át a zsineget, amelyen később csörlő segítségével mászott fel az alpinista. Egy jutazsákban lehozta a két fiókát, egyik lábukra fémgyűrű, míg a másikra színes műanyag gyűrű került.
A fémgyűrű olyan, mint egy személyi igazolvány: a segítségével befogáskor azonosítják az állat születési helyét, életkorát, a vonulás útvonalát. A színes gyűrű nagyméretű szám- és színkombináció, amit távcsővel is le lehet olvasni, így a fákon, etetőhelyeken is azonosítható a madár. Végül a fiókákat visszavitték a hatalmas fészekbe. A napokban tisztes távolságból ellenőrzik nemcsak azt, hogyan neveli a rétisas a kicsinyét, de zsákmánylistájából megállapítják, milyen prédát hord a felcseperedő fiókáknak.
Mindössze 22 pár vándorsólyom költ hazánkban, érthető tehát, hogy őket is kiemelt figyelem kíséri. A vándorsólyom-fiókákat a Bakonyban látták el ugyanígy fém- és színes gyűrűvel, és megállapították a nemüket is: ebben a fészekben két hím és egy tojó nevelkedett. Kirepülésük egy hét múlva várható.