Apja jobbágy volt, ő Mátyás király bizalmasa, majd az ország egyik leghatalmasabb vezetője lett. Bakócz Tamást Rómában kis híján pápává választották. 499 éve történt.
Ha az 1500-as évek elején lett volna már internet, akkor bizonyára vezető hírként került volna fel a világhálóra az a jelenetsor, amely egy különösen fontos magyar személy Rómába való megérkezését közvetítette volna. Bakócz Tamás (1442–1521) Magyarország méltán egyik leghíresebb főpapja volt. A bíboros komoly eséllyel vett részt az 1513-as pápaválasztáson.
A hivatalban lévő, ám komoly betegséggel küzdő II. Gyula pápa Rómában tartott zsinatot, és Bakóczot is hívva így fogalmazott: „Főtisztelendőségedet úgy várják Rómába, mint a Messiást, mert egyedül tartják képesnek arra, hogy az Egyház hányatott hajóját az üdvösség révpartjára vezesse.” A magyar egyházi előkelőség fogadtatása ennek megfelelően valóban fejedelmi volt. Érkezésekor az örök város tereit és utcáit feldíszítették, a virágok terére Bakócz a szolgáival aranyat szóratott az őt tapssal, üdvrivalgással fogadó római népnek.
II. Gyula 1513. február 20-án éjjel adta vissza lelkét teremtőjének, s az ezt követő időszakban egy háromtagú testület vette át a Pápai Állam irányítását, soraiban természetesen Bakócz Tamással. Sokféle hír keringett, az egyik arról szólt, hogy a magyar főpap esélyes lehet, az emberek azonban arról is suttogtak, hogy II. Gyula a halálos ágyán korábbi édesgető levele ellenére is arra szólított fel, hogy Bakóczot a konklávé tagjai tartsák távol a pápai tróntól.
Hárman pályáztak a pápai rangra, közülük az első fordulóban Valenciai János 13 szavazatot kapott, Bakócz 8-at, míg Medici bíborost csupán egyetlen szavazat támogatta. Az éjszaka folyamán a szavazásra jogosult 18 olasz, 3 spanyol, egy-egy svájci, angol és francia bíboros nem hagyhatta el az épületet, amelyet a keresztény hatalmak követei őriztek.
Eközben a falak között arról folyt a disputa, hogy vajon az egyház lelki megújulását szorgalmazó Bakóczra, avagy a gazdag mecénás Medici család egyik sarjára van nagyobb szüksége a pápaságnak. Másnap kiderült: ez utóbbi irányzat győzött, és Giovanni di Lorenzo de’ Medici mai szemmel döbbenetesen fiatalon, 38 éves korában pápává választatott. X. Leóként 1513 áprilisában szentelték fel, és ezt követően nyolc éven át vezette a pápai államot. Első intézkedéseinek egyikeként a magyar bíborost a törökök elleni hadjárat vezetésével bízta meg, ezzel vetélytársát el is távolította Rómától.
Bakócz Tamás később visszatért Magyarországra, ahol olyan nagy hatalomra tett szert, hogy sokan csak „második királyként” emlegették. Földi életét ugyanabban az évben fejezte be, mint X. Leó pápa: 1521-ben.