Halálra vágyóknak mentsvár az egy hónapja működő hágai klinika. Az intézmény az első a világon, amelyet csak azért hoztak létre, hogy túlvilágra segítsék az életüket elvetni kívánó embereket.
Nem mindennapi intézmény a hágai Levenseindekliniek (az Életvég klinikája). Ebben a kórházban kizárólag olyan, egyelőre csak súlyos beteg pácienseket – de a tervek szerint hamarosan egészségeseket is – fogadnak, akiknek elegük lett az életből. A klinika létrehozása a halálhoz való jogért küzdő dr. Petra De Jong ötlete. A doktornő munkatársaival a holland parlamentben most olyan törvényért lobbizik, mely szerint nemcsak halálos betegségben szenvedőknek, hanem minden hetven év feletti polgárnak joga lenne az eutanáziához. A törvényt még nem szavazták meg, de a lobbisták úgy vélik, az egész csak idő kérdése.
Kilenc órát agonizált
Amikor a holland orvosnő, dr. Petra De Jong először halálba segítette egy páciensét, bevallása szerint fogalma sem volt arról, hogy mit tesz. Azóta még tizennégy betege halt meg a közreműködésével. Egy hónappal ezelőtt vele hasonló gondolkodásúak egy csoportjával, a Jog a halálhoz egyesület tagjaival, Hágában megalapította a halál klinikáját, az elsőt a világon, amelyikben kizárólag az eutanáziára váró emberek fekszenek. Az eutanáziát Hollandián kívül Belgiumban és Luxemburgban is legalizálták, Svájcban és három amerikai szövetségi államban – Oregonban, Washingtonban és Montanában – pedig engedélyezik az orvosoknak, hogy asszisztáljanak az öngyilkossághoz.– Az első ilyen páciensemnek viszonylag fiatal orvosként adtam be a halálos dózist. Egy kórházban dolgoztam, de megjegyzem, az eutanáziát már akkor is engedélyezték hazámban. A gégerákos beteget hatalmas daganattal kezeltem, s rettenetes kínjai voltak. Miután a családja és ő is rimánkodott, hogy vessek véget mindennek, nem mondhattam nemet. Az injekció beadását követően kilenc óra telt el, mire vége lett. Mellette volt végig a felesége és a három gyermeke is, akik nem tudták elhinni, hogy a másfél évvel korábban még makkegészségesnek hitt édesapjuk nincs többé – mesélte Petra De Jong a legnagyobb horvát napilap, a Jutarnji list kérdésére, megjegyezve, hogy számára egy pillanatig sem volt kétséges: helyes, amit tesz. – Az elmúlt huszonhárom évben a rendőrség legalább tucatszor kihallgatott, de soha nem ítéltek el a tetteim miatt.
Ne legyen öngyilkos!
A Jog a halálhoz nevű egyesületet 1973-ban alapították meg az eutanázia legalizálásáért lobbizó holland polgárok, akik 28 éven át küzdöttek azért, hogy a holland parlament megszavazza a törvényt. Napjainkban 120 ezer tagja van az egyesületnek. – A holland ember nem álságos, szembe tud nézni a valósággal, még ha az fájdalmas is. Az őszinteség a kultúránk része. Hollandiában az orvosok az eutanáziát már akkor is bevállalták, amikor azt a világ összes országában tiltották, de nem jó érzés olyat tenni, ami nem törvényes – vallja a most megnyílt halálklinika igazgatónője, s állítja, tilos vagy sem, a világ összes országában csinálják. Felmérések is ezt bizonyítják, amelyeket – az anonimitást megőrizve – sok ezer orvossal készítettek olasz, német és francia kórházakban, de a tengerentúlon is. Aligha lehet tehát más a helyzet bárhol a világon – véli a doktornő. Hollandiában egyébként csak 2010-ben nyolcezer-ötszáz ember kérelmezte, hogy orvosok segítsék át őket a túlvilágra. Egyharmaduk már túl van az eutanázián, egyharmaduk kérését elutasították, a többiek pedig meghaltak még mielőtt a kérvényükről döntés született volna. Egy évvel korábban 2636 beteg ember halt meg orvosi asszisztálás mellett. – Megjegyzem, az elutasítottak közül sokan öngyilkosok lettek. Szerintem ez az igazán szörnyű halál. Nem jobb ennél, ha az ember méltóságteljesen végzi? Úgy gondolom, jobb. A páciensnek, a családjának és az orvosának is – mondja dr. De Jong.
Lelki betegek is kérik
Noha az eutanáziát Hollandiában 2001-ben legalizálták, orvosi berkekben és az egyetemeken a kegyes halál a mai napig nagy viták témája. Az asszisztálásról természetesen mindig maga az orvos hozza meg a döntést, a törvény pedig úgy rendelkezik: kizárólag olyan betegek kérhetik az eutanáziát, akik szörnyen szenvednek és gyógyíthatatlanok. Ilyen esetben a halál valósággal megváltás a páciens számára. A kegyes halált elvben engedélyezik a súlyosan lelki betegek esetében is, de csakis akkor, ha erről személyesen rendelkezett még akkor, amikor a kór nem hatalmasodott el rajta. A pszichikailag megrokkantak családja nem kérvényezheti az eutanáziát. – Noha számos orvos érvel az ellen, hogy a lelki betegeket halálba segítsék, egyre több holland pszichiáter veszi tudomásul és fogadja el, hogy ez törvényes dolog, s legális a mentálisan teljesen kiégetteken inkább így segíteni, mint hagyni őket szenvedni. A lelki betegség tudniillik sok esetben több szenvedést okoz, mint a fizikai – mondja az orvosnő. A törvényes eutanázia ügyében a leggyakoribb kérdés az, hogy a döntésben mikor jutunk el addig a pontig, amikor már felmerül manipuláció lehetősége. Dr. Petra De Jong szerint azonban ez nem történhet meg, ha a törvény mindent pontosan szabályoz. – A visszaélés veszélye persze fennáll, de tapasztalataim szerint nem ez a jellemző – mondja.
Elmúlás családi körben
A klinika első tizenöt napjában hetven kérelem érkezett eutanáziára, abból két esetben már jóváhagyó döntés született és intézkedtek is. A klinika egyébként egy kis irodában működik, egyetlen ágy van benne. Egyébként hat mobilcsapat megy ki a betegekhez. A csoportokat csupa olyan orvos alkotja, akik már asszisztáltak a kegyes halálhoz. Mindegyikük hetente egyszer ügyel az új klinikán, a többi napon pedig rendes praxisát végzi. Egy orvos havonta maximum egy eutanáziát vállalhat. – Ez azért van így, mert az orvosnak az adott hónap alatt alaposan meg kell ismernie a páciensét, hisz az, amire vállalkozik nem végezhető el egyik napról a másikra – mondja az igazgatónő, aki szerint egy, legfeljebb két ágy elegendő, hisz a holland betegek zöme otthon kíván meghalni, ezért is mobil a csapatuk. Azok, akiknek a klinikán segítünk, általában hajléktalan emberek. A klinikát egyébként azok a halálra elszánt szenvedők keresik meg, akiknek az orvosaik nem kívánnak asszisztálni ehhez. A törvény értelmében az eutanáziáról meghozott döntés előtt két specialistának kell a beteg állapotáról véleményt mondani, azt követően pedig egy másik csapat – ügyvéd, orvos, etikus – hozza meg a végső döntést.
– Képzeljenek el egy nyolcvanéves rákos beteget, akire biztos halál vár, de ki tudja, meddig kell még rettenetesen szenvednie. Akkor inkább a halál, gondolja ő, de orvosa ebben nem kíván neki segíteni. Ilyenkor keresi meg a beteg a Levenseindeklinieket, s miután átesett minden vizsgálati fázison, egy orvos és egy nővér kimegy a házához, majd beadja neki a halálos dózist. Ha a családja óhajtja, mellette lehetnek…
A halálos dózis ára
A halálos dózis nagyon erős altatókból készült koktél. Az orvosnak ugyanis olyan szert kell használnia, amely békés, fájdalom nélküli halálhoz vezet. A Holland Királyi Farmakológiai Társaság adja ki azon gyógyszerek listáját, amelyeket használni javasol eutanázia elkövetésére. Ezekből készül a szer, melynek beadása infúzióval történik. Az infúzió elindításakor előfordul, hogy a betegtől, családtagjai jelenlétében újra engedélyt kérnek. A szer 30 perc múlva kezd hatni, így van idő a családtagoktól való búcsúzásra.
Az eutanáziának természetesen ára van: a beavatkozásért a holland klinikán 1200 eurót (350 000 forint) kérnek, de az intézmény ezen összegekből nem, csak a klinika alapítványa segítségével finanszírozható.