Felmondana az emberek fele a munkahelyén, ha anyagilag megengedhetné magának – derül ki egy hazai felmérésből. A Bors arra kereste a választ: vajon miért?
Balogh Levente, a Szentkirályi Ásványvíz Kft. tulajdonosa, aki kilencmilliárdos vagyonával a leggazdagabb magyarok közé tartozik, 200 embert foglalkoztat. – Az én generációm úgy nőtt fel, hogy nem érdekli a munkája, a többségnek csak az érettségi vagy a diploma megszerzése volt a lényeg – mondja lapunknak a cégtulajdonos. – Ez a lesújtó kép azért alakult ki, mert a többség nem azt csinálja, amit szeret, másrészt egy cégnek ma 200-300 ezer forintjába kerül az a munkavállaló, aki százezres fizetéssel megy haza.
Gianni Annoni étteremtulajdonosként tucatnyi embert foglalkoztat. Szerinte a legfontosabb, hogy az ember szeresse, amit csinál. – Egy hivatáshoz nem elég a tanulás. Ahhoz rátermettség és az adott munka imádata kell. Ma sokan azért lesznek mondjuk közgazdászok, mert az egy jól fizető, divatos szakma, miközben nem is érdekli őket a terület – vélekedik Gianni, aki igyekszik megbecsülni kollégáit. – Az elmúlt tíz évben ugyan mentek el tőlem, de a csapat magja a kezdetektől fogva együtt dolgozik – sorolja a cégvezető.
Egy logisztikával foglalkozó alföldi cég főnöke szerint a magyar viszonyok miatt ilyen lesújtó a kép. – Száz ember tartozik az irányításom alá – mondja a Borsnak Nagy Róbert. – Az emberek rájöttek, hogy hiába dolgoznak reggeltől estig, nem jutnak előrébb, a pénzük egyre kevesebbet ér. Nálunk is nagy a fluktuáció, amin nem is csodálkozom. A cégek már nem tudják kigazdálkodni a magasabb fizetéseket, és jól tudják, hogy kevesebbért is találnak munkaerőt – vélekedik az ügyvezető.
Lehudisz Szófia, a Taverna Zorbas vezetője szerint természetes a cserélődés az emberei között. – Akik elmennek, a több pénzért teszik. Ezzel nem tudok mit kezdeni. Vannak bónuszprogramjaink, a legjobban teljesítő alkalmazottakat háromhavonta jutalmazom. Ráadásul nálunk annyira jó a légkör, hogy idén nyaralni is együtt megy mindenki Görögországba.