Nem fertőz a vakcina!
Az egyik leggyakrabban hangoztatott ellenérv az oltással szemben, hogy az még nagyobb bajt okozhat. Ócsai Lajos tisztiorvosi osztályvezető a leghatározottabban állítja: ez képtelen vád. A vakcinák ugyanis nem legyengített, hanem úgynevezett elölt vírust tartalmaznak. Ez becsapja a szervezetet, és ellenanyag termelésére készteti, ám maga a vakcina képtelen megfertőzni a beoltott személyt. Csak névrokon a régi H1N1
A hagyományos, szezonális influenza elleni vakcinák dobozain olvasható, hogy az oltóanyag tartalmazza a H1N1 vírus elleni anyagot is. A szakemberek figyelmeztetnek: az a H1N1 csak névrokona a most tomboló, új típusú H1N1 vírusnak, ám genetikailag semmi közük sincs egymáshoz. Ezért kellett kifejleszteni erre a mostani vírusra egy egészen új oltóanyagot. Mikor lesz vége?
A tapasztalatok szerint hazánkban 10-12 hét alatt fut le az influenzajárvány, és ez idő alatt a lakosság negyede-ötöde számíthat megbetegedésre. Tömeges iskolabezárásokkal el lehet húzni ezt a szakaszt 16-17 hétre is, aminek azért lehet jelentősége, mert így egyszerre kevesebben betegszenek meg. Ám igazi megoldást (védelmet) csakis a lakosság nagy részének beoltása jelenthetne. Megúszható-e a sorban állás?
A leginkább veszélyeztetettek egy részét szervezett keretek között (például iskolákban, óvodákban) oltják be. Amíg az oltópontokat országosan fel nem állítják, addig mindazok, aki a körzeti orvossal oltatják be magukat, számolhatnak a többszöri várakozással. A doktor megvizsgálja őket, és ha nem látja akadályát, felírja a vakcinát. Ezt a gyógyszertárakban lehet kiváltani, majd ismét e kell menni a rendelőbe, és újra kivárni a sort. Mindez egyelőre nem megúszható. Mikor jön létre a védettség?
Az oltást követő 7-12 nap alatt alakul ki a védettség a szervezetben. A lapunknak nyilatkozó szakemberek határozottan állítják: nem súlyosbítja a következményeket, ha az oltás beadása után, ám a védettség kialakulása előtt fertőződünk meg. Sőt, remélhetően enyhébb lefolyású lesz a betegség, hiszen a szervezet már az első napokban is elkezdi az ellenanyag termelését.
A gyerekek két lábon járó vírusterroristákGyilkos cápaként csaphat le a tüdőgyulladásVALÓBANMikor van értelme a H1N1 vizsgálatnak? 1. El a kezekkel a szádtól! 2. Moss kezet gyakran! 3. Kukába a vászontörülközővel a nyilvános mosdókban3. Gargalizálj sós vízzel! 4. Igyál sok meleg folyadékot! H-Thommy