Aktuális

Az emberiség nagy tévhitei

Létrehozva: 2009.08.02.

Az emberiség története egyben a kisebb-nagyobb tévedések története is. De nem is lehet ez másként, hiszen a tudományos fejlődés nem másból áll, minthogy a későbbi korok tudósai megcáfolják az elődök által megdönthetetlennek ítélt tételeket. A Bors csokorba szedett néhány tévedést, illetve tévhitet: amikor a nagy közös emlékezet nem a valóságnak megfelelően rögzítette a múltat. Bár, hogy minden viszonylagos, azt jól jelzi Albert Einstein mondása, miszerint: „a valóság csupán illúzió, bár igen makacsul tartja magát.”

1899-ben úgy hitték, feltaláltak mindent
* „Elképzelhető, hogy a komputerek a jövőben nem nyomnak majd többet 1,5 tonnánál.” (Popular Mechanics magazin, 1949) * „Véleményem szerint a virágzó világpiacon öt komputerre is lehet kereslet.” (Thomas Watson, IBM, 1949)
* „Minden, amit feltalálni lehetséges, feltaláltatott!” (Charles H. Duell, az USA Szabadalmi Hivatalának főbiztosa, 1899)
* „Ennek a «telefonnak» túl sok a hátulütője ahhoz, hogy kommunikációs célú felhasználását komolyan mérlegelni lehessen. Az eszköznek, természetéből fakadóan, nincs értéke számunkra!” (Western Union, belső emlékeztető, 1876)
* „Lehet, hogy az amerikaiaknak szükségük van telefonra, de nekünk biztosan nincs. Bővében vagyunk a futároknak.” (Sir William Preece, a Brit Postahivatal elnöke, 1876)
„Mentsétek meg lelkeinket”
* Nem igaz, hogy a hopi indiánok szótárából hiányoznak az időre vonatkozó fogalmak, illetve, hogy az eszkimóknak több száz szavuk van a hóra.
* A ventilátor nem hűti le a szoba hőmérsékletét, csupán a testünk felületéről sodorja le a felmelegedett levegőt.
* Hannibál nevezetes átkelését az Alpokon nem csupán egy, hanem két harci elefántja élte túl.
* Az első S.O.S.-jelet nem a Titanicról adták le, amikor az jéghegynek ütközött. A „Mentsétek meg lelkeinket”, esetleg „Mentsétek meg hajónkat” angol megfelelőjének kezdőbetűiből összerakott morze-vészjelzést egy New York Times-ban megjelent híradás szerint valójában az Arapahoe gőzös fedélzeti távírásza, bizonyos P.B. Haubner bocsátotta az éterbe 1909. augusztus 11-én.
* A Massachusetts állambeli Salem városában perbe fogott és halálra ítélt „salemi boszorkányokat” (1693–93) a közhiedelemmel ellentétben nem elégették, hanem felakasztották, bár a húsz áldozat szempontjából ez édes mindegy volt.
Beatles: dupla baklövés

A náci léghajó katasztrófája


Mit ittak az aradi vértanúk kivégzése után?


A teve púpja nem víztározó


John Walkernek köszönhetjük a gyufát


A 10 százalékkal működő emberi agy


A gonosz bitorló fizikus
Mindvégig éltanuló volt a XX. század zsenije


H-TOMMY
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek