Egyedülálló Post-COVID ellátási forma jött létre

Debrecen
PUBLIKÁLÁS: 2021. február 27. 12:24

A Debreceni Egyetem Klinikai Központja az országban egyedülálló új ellátási formát, Post-COVID Szakambulancia Hálózatot hozott létre azoknak, akik a COVID-19 után még hónapokig szenvednek a tünetektől - adja hírül az egyetem honlapja.

A Debreceni Egyetem épülete Forrás: Mister No/commons.wikimedia.org

Az összefoglalóan post-COVID állapotnak nevezett tünetegyüttes leggyakoribb elemei a fáradtság, a légszomj, a koncentráció- és memóriazavarok megjelenése, azonban ezeken túlmenően szerteágazó panaszok – különféle légúti, szív- és érrendszeri, véralvadási, idegrendszeri, mozgásszervi, pszichiátriai, emésztőrendszeri, fül-orr-gégészeti vagy bőrgyógyászati problémák – is kialakulhatnak.

Ismert az is, hogy a COVID-19 fertőzés hosszútávú következményei nem mutatnak összefüggést a heveny fertőzés súlyosságával. A 12 héten túl fennmaradó vagy visszatérően erősödő tünet(ek) akadályozzák a betegek megszokott életvitelét és a munkába való visszatérést.

A Klinikai Központ elnöke Papp Mária alelnököt bízta meg azzal, hogy a Debreceni Egyetemen elsőként az országban segítse ezen új hálózat létrehozását, mely infektológus, gyermekgyógyász, kardiológus, tüdőgyógyász, reumatológus, neurológus, pszichiáter szakorvosok, és szakpszichológusok részvételével a COVID-19-fertőzéssel összefüggésbe hozható panaszokkal küzdő betegek kivizsgálását, gondozását és rehabilitációját szolgálja.

Az érintett társszakmák bevonásával dolgozták ki a betegek ellátásrendjét, a post-COVID Szakambulancia Hálózat a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában 2021. március 1-jén kezdi meg működését. A betegek egy központi post-COVID ambulanciára, vagy fennálló problémájuk alapján célzottan a kijelölt szakmaspecifikus járóbeteg-vizsgálóhelyre, kifejezetten az erre a célra kidolgozott háziorvosi beutalóval jelentkezhetnek be.

A post-COVID Szakambulancia Hálózat a nemzetközi irodalom alapján a háziorvosoknak szakmai útmutatót állított össze, továbbá a koronavírus fertőzés után megjelenő panaszokat és az életminőség-romlást részletesen feltáró kérdőívet is kidolgozott. A szakmai anyagokat a Debreceni Egyetem Klinikai Központja elektronikus úton is eljuttatja a Hajdú-Bihar megyében működő háziorvosoknak.

"A beutaló és a kérdőívek kitöltését követően a háziorvos a vezető panaszok alapján utalhatja a beteget a megfelelő szakambulanciára. Az első vizsgálatra általában a fertőzés lezajlása után legalább 3, de nem több mint 6 hónappal lehet jelentkezni, ezt követően a beteget 6-12 hónap múlva hívják vissza ellenőrző vizitre" – részletezte Dr. Papp Mária. Amennyiben viszont valakinek a COVID-fertőzést követően jelentős panaszai vannak, akkor 3 hónapon belül is jelentkezhet a Klinikai Központban. A szakrendelési időkről és az időpont-egyeztetés részleteiről a háziorvosok nyújtanak tájékoztatást a betegeknek.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.