A Földközi-tenger mélyén egy hihetetlen lelet rejtőzik: régészek egy 7000 éves utat fedeztek fel Horvátország partjainál. Ez az ősi út, mely egy neolitikus települést kötött össze a szárazfölddel, lenyűgöző bizonyítéka az egykori emberi tevékenységnek. A 7000 éves út a tenger mélyén most betekintést nyújt a múltba, a kutatók pedig elképedve állnak a páratlanul jó állapotban fennmaradt struktúra előtt.
Régészek egy elképesztő,ó felfedezést tettek a Földközi-tenger mélyén: egy 7000 éves út tárult fel a szemük előtt. A kutatócsoport a horvát partok közelében bukkant a páratlan leletre.
Miután a Zadar Egyetem régészei furcsa alakzatokra lettek figyelmesek Korčula nyugati partjainál, úgy döntöttek, hogy tüzetesebben is megvizsgálják azokat.
Azt azonban álmukban sem gondolták volna, mire bukkannak: a csapat egy 7000 éves utat fedezett fel az Adriai-tenger fenekén rejtőzve.
A feltételezések szerint az ősi út egykor Korčulát kötötte össze egy mára víz alá került neolitikus településsel, amely körülbelül Kr. e. 4900 körül vadászó-gyűjtögető közösségnek adott otthont.
És nem is egy kis útról van szó, amit felfedeztek. A "gyorsforgalmi út" mintegy 4 méter széles, ami nagyobb, mint egy átlagos (körülbelül 3,6 méter) sávszélességű út manapság az Egyesült Királyságban.
A kutatást a Zadari Egyetem régésze, Mate Parica vezette, aki a helyszínről készült műholdfelvételek láttán közelebbről is meg akarta vizsgálni a területet.
Parica kollégáival merült le, ahol egy ősi település lenyűgöző falaira bukkantak. Úgy tűnt, hogy egy keskeny földnyelv kötötte össze a fő szigettel.
"A Korčula szigetén található Soline víz alá került neolitikus lelőhely víz alatti régészeti kutatása során a régészek olyan maradványokra bukkantak, amelyek komolyan meglepték őket" - áll a Zadari Egyetem Facebook-közleményében. "Nevezetesen, a tengeri iszaprétegek alatt egy olyan utat fedeztek fel, amely a Hvar-kultúra elsüllyedt őskori települését kötötte össze Korčula szigetének partjával."
A közlemény így folytatódott: "Ezek gondosan elhelyezett, összetett kőlapok, amelyek egy négy méter széles összeköttetés részét képezték, és a mesterségesen létrehozott szigetet kötötték össze a parttal. A legutóbbi feltárás során talált megőrzött faanyag radiokarbonos vizsgálata alapján a teljes település körülbelül Kr. e. 4900-ra datálható. Közel 7000 évvel ezelőtt emberek jártak ezen az összekötő úton."
Parica a Reutersnek 2021-ben, a felfedezésükkor elmondta, hogy az út miért maradt ilyen jó állapotban: "Szerencsés, hogy a Földközi-tenger legtöbb részétől eltérően ez a terület védve van a nagy hullámoktól, mivel a partot sok sziget védi. Minden bizonnyal ez segített megőrizni a lelőhelyet a természeti pusztulástól."
Eleinte felmerültek olyan kérdések, hogy az út természetes képződmény-e, de Parica és csapata olyan tárgyakat talált, amelyek arra utaltak, hogy emberi kéz alkotta.
"Találtunk néhány kerámia tárgyat és kovakő kést" - mondta Parica a Daily Galaxy beszámolója szerint.
Bár az utat már 2021-ben megtalálták, hivatalosan csak 2023-ban erősítették meg, hogy valóban útról van szó, és a felfedezés akkor világszerte hírré vált.