Egy ókori görög papirusz hajmeresztő dolgokat tár fel a bűnözőkről

ókori görög
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 30. 16:00
Egy ókori görög papirusz hajmeresztő dolgokat tár fel az akkori emberek életéből. Hadrianus császár uralkodása alatt két zsidó betyár állt bíróság elé egy sor bűncselekmény miatt, beleértve a rabszolgák szabadon bocsátását a szükséges díjak megfizetése nélkül, és a Római Birodalom elleni lázadást. A részletek csaknem 2000 évre elvesztek, de most napvilágra kerültek, miután a kutatók lefordították a leghosszabb görög papiruszt, amelyet valaha találtak a júdeai sivatagban.
Az ókori görög papirusz elképesztő titkokat rejt az akkori bűnözők életéről. Forrás: Israel Antiquities Authority

Egy ókori görög papirusz titkai

Eredetileg az 1950-es években vagy a '60-as évek elején fedezték fel az ókori görög papiruszt, amelyet eredetileg az ókori nabateusok írtak, akik elfoglalták a Közel-Kelet egyes részeit a hellenisztikus és a római időszakban. Miután több évtizeden át egy jeruzsálemi múzeumban pihent, a dokumentumot végül 2014-ben újra megtekintették, ekkor a kutatók rájöttek, hogy valójában görögül írták.

Bűntények az ókorban

A 133 sornyi botrányos szövegből álló papiruszról kiderült, hogy két Saulos és Gadalias nevű zsidó bandita, valamint bűntársaik, Chaereas és Diocles elleni bírósági tárgyalás feljegyzéseit tartalmazza. A narratíva megemlíti Hadrianus júdeai látogatását az i.sz. 129-130-ban, és megnevezi Tineius Rufust is, aki i.sz. 132-ig kormányozta a régiót, így lehetővé teszi a tanulmány szerzőinek, hogy a per időpontját valamikor i.sz. 130 és 132 között határozzák meg.

Ez a dátum jelentős, mivel arra utal, hogy Saulos és Gadalias a római uralom elleni zsidó lázadás előestéjén folytatta felforgató tevékenységét, amely a Bar Kokhba-lázadás néven ismert, és amely i.sz. 132 és 136 között tartott. Lényeges, hogy a papirusz „lázadással" is vádolja a párost, ami arra utal, hogy szerepet játszhattak a felkelés kirobbantásában.

A papirusz pamut infravörös képe, amely tisztábban mutatja az írást. Forrás: Israel Antiquities Authority

Adócsalás, okmányhamisítás, zsarolás

A Gadalias színes történetével foglalkozó terjedelmes papirusz olyan bűncselekményeket sorol fel, mint az erőszak, a banditizmus, a pénzhamisítás, a börtönből való szökés és a pénzügyi zsarolás, amelyekért „sokszor elítélték és száműzték".

A jelen ügyben azonban úgy tűnik, hogy Saulos a hibás, aki kikerülte a rabszolgák emancipálásakor fizetendő 5 százalékos adót. A jelek szerint Saulos Chaereast „szalmabábnak" használta, hogy kiszabadítson három rabszolgasorsú embert, Abaskantost, Onesimost és Niko-t, és fiktív módon átruházta a tulajdonjogot erre a cinkosra anélkül, hogy ténylegesen átadta volna a rabszolgákat.
Gadaliast – akit „olcsón megvásárolható embernek" neveznek – az okmányok hamisítására alkalmazták.

- mondta Avner Ecker, a tanulmány szerzője. Bár semmi sem utal a per kimenetelére vagy Saulos, Gadalias és vádlott társaik sorsára, a kutatók megjegyzik, hogy a falsum – azaz hamisítás – bűntette a római korban súlyos büntetést vont maga után.

A szankciók „a kisajátítástól és a száműzetéstől az elítélésen át a bányákban történő robotolásig és a halálbüntetésig" terjedtek – írják a szerzők, hozzátéve, hogy „még a becsületesek törvényesen kiváltságos osztályának tagjai is kemény büntetést kapnak falsum miatt ". Tekintettel arra, amit tudunk arról, hogy a rómaiak hogyan álltak a bűnözők megbüntetéséhez, így Saulos és Gadalias helyzete nem tűnik túl jónak - írja az Iflscience.

Az alábbi videó bemutatja, hogyan készítik manapság a papiruszt Egyiptomban:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.