Az ókori Egyiptomban élt boszorkánydoktor sírját fedezték fel, izgalmas titkok derültek ki

Szakkara
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 14. 15:00
A régészek egy ókori egyiptomi, 4000 éves sírt tártak fel Szakkarában, amely Teti Neb Fu királyi boszorkánydoktoré volt. A Kairótól 40 km-re délre, Gíza közelében található Szakkara magas rangú tisztviselők ősi temetője volt. Az új felfedezés számos izgalmas titokról rántotta le a leplet.
Egy boszorkány és orvos sírjára bukkantak Egyiptomban - illusztráció Forrás: Shutterstock/Shutterstock AI

Az ókori Egyiptomban élt boszorkánydoktor sírját fedezték fel

A régészek 2022 óta tárják fel a helyszín déli oldalát, ahol a sír található. Szakkara a legelső egyiptomi piramis helyszíne, és az ókori Egyiptom legkorábbi dinasztiáival való kapcsolatáról híres.
A masztabák néven ismert sírkamrák különösen fontos személyeket őriztek. Teti Neb Fu sírja bizonyos szempontból rendkívül jól megőrzött, bár szinte mindent kifosztottak benne, mielőtt feltárták. Csontok sem voltak a sírban.

Ehelyett a kutatók a bonyolultan díszített falakon található feliratok és faragványok alapján azonosították, kié a sír. Ezek nemcsak megnevezik az egykor bent feküdt embert, hanem a varázslói és boszorkánydoktori életére is utalnak.

Az ókori egyiptomi sírt bár kirabolták, de így is rengeteg titkot tárt fel Forrás: Egyiptomi Idegenforgalmi és Régiségügyi Minisztérium

Boszorkány, doktor, varázsló

Teti Neb Fu az ókori Egyiptom hatodik dinasztiájában élt II. Pepi fáraó uralkodása alatt. A feliratok azt mutatják, hogy több rangos cím birtokosa volt. Ezek közé tartozik a főpalotai orvos, a főfogorvos, a Serket istennő papja és varázslója, valamint a gyógynövények igazgatója. Ezek mind arra utalnak, hogy gyógyítóként és varázslóként is szolgált, az orvosi ismereteket spirituális gyakorlatokkal ötvözve a fáraó udvarán belüli betegségek kezelésére.

Teti Neb Fu karrierjének egyik legérdekesebb aspektusa az volt, hogy tudta, hogyan kell kezelni a mérges harapásokat és csípéseket. A kutatók úgy vélik, hogy ez lehetett a specialitása, mert kapcsolatban állt Serkettel, a védelem, a gyógyítás és a mágia istennőjével. Az ókori egyiptomi istennőt gyakran ábrázolták skorpióval a koronáján, és arról volt ismert, hogy meggyógyította a mérges harapásokat.

Szakkara a fáraókhoz közel állók temetkezési helye volt Forrás: Egyiptomi Idegenforgalmi és Régiségügyi Minisztérium

Muhammad Ismail Khaled, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára úgy gondolja, hogy az érdekes címek listája sokat elárul az ókori Egyiptom Óbirodalmának hitvilágáról. Az orvostudományra, a mágiára és a vallásra való utalások azt mutatják, hogy ezek a gyakorlatok, bár korunkban furcsa társak, az ókori Egyiptomban kiegészítették egymást.

Kidolgozott, ősi sír

A kidolgozott sír Teti Neb Fu tekintélyes pozícióját tükrözi. Falait gyógyító jelenetek és rituálék faragásai, valamint munkásságát leíró hieroglifák borítják.
„A sírt lenyűgöző faragványok és élénk műalkotások díszítik, beleértve a gyönyörűen festett hamis ajtót és a temetési felajánlások jeleneteit" - áll az Egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium közleményében.

A gazdagon díszített ősi sír sokat elárul az ókori Egyiptom hitvilágáról Forrás: Egyiptomi Idegenforgalmi és Régiségügyi Minisztérium

Teti Neb Fu gyógyítóként és a fáraó udvarának varázslójaként való életének felfedezése lehetővé teszi a korai Egyiptom mélyebb megértését. A régészek korábban már találtak I. Pepi király feleségeihez és vezető tisztségviselőihez tartozó sírokat, de ez az eddigi legérdekesebb lelet – írja az Explorersweb.

Az alábbi videó egy korábbi felfedezést mutat be Szakkarából:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.