A világ egyik legnagyobb volumenű történelmi építménye, a kínai nagy fal izgalmas titkai

örökség
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 30. 07:00
A kínai nagy fal több, mint egy szimpla építészeti csoda; sokkal inkább egy mítoszokkal és legendákkal összefonódott kulturális ikon. Az évszázadok során a fal katonai védelmi rendszerből a birodalmi hatalom szimbólumává, végül pedig a folklórban gyökerező turisztikai attrakcióvá változott.
A több mint 21 196 kilométer hosszan húzódó Kínai Nagy Fal a történelem leghosszabb ember alkotta építménye - illusztráció Forrás: Maria Teresa Martínez/Pixabay

Kínai nagy fal - Kezdetleges védelmi rendszerből kifinomult katonai építmény

Az ősi történetek egy hatalmas varázslóról mesélnek, aki úgy építette meg a kínai nagy falat, hogy a földi szellemek és egy fehér sárkány segítségével biztosítsa annak legyőzhetetlenségét.

A fal kísérteties hangulata az építkezés során odavesztett számtalan életből fakad; ezekből a mesékből erednek Meng Jiangnü-nek szentelt szobrok és templomok, akinek meghalt férje miatti gyásza a fal egy részének leomlásához vezetett.

Ezek a legendák és mítoszok végül az egész kínai nagy falat beleszőtték a kínai kultúra szövetébe, így az ma nemcsak mérnöki bravúr, hanem a nemzet gazdag örökségének időtlen szimbóluma is, egyben a világ hét új csodájának egyike. Nem véletlenül.

A kínai nagy fal számokban

A kínai nagy fal építése az Kr. e. VII. században kezdődött, de a leghíresebb részek csak az első kínai császár, Csin Si Huang uralkodása idején készültek el, Kr. e. 221–206 körül.

A gigantikus építmény az északi nomád törzsek betörései ellen védte meg Kínát - illusztráció Forrás: u_2ui6kzp77g/Pixabay

A több mint 21 196 kilométer hosszan húzódó nagy fal a történelem leghosszabb ember alkotta építménye.

A Kínai Állami Kulturális Ereklyék Igazgatósága 2012-ben a fal teljes hosszát lemérte:

• 6259,6 kilométer mesterséges fal
• 359,7 kilométer árok
• 2232,5 kilométer természetes akadály
• 5723 jelzőtorony
• 7062 kilátó
• 1026 egyéb kapcsolódó rom

Ezt a gigantikus falat több dinasztia uralkodása alatt építették, és számos része ma érintetlen hegyekben, távoli, nehezen elérhető területeken vagy sivatagokban található, így a mérés szinte lehetetlen kihívás. A fejlett távolságmérés, a GPS-technológia és a 15 tartományban végzett ötéves régészeti kutatás együttesen olyan pontos adatokat adott, amilyeneket ma csak lehetséges mérni.

A kínai falon elsőként Liu Yutian ment végig, aki 1984-ben indult, és számtalan életveszélyes akadály után 1986-ban ért célba. Az 5000 km-es gyalogtúra 2 évébe telt. Ma körülbelül 9 évbe telne, ha az eddig teljesen feltárt 21 196 km hosszú Nagy Falon mennénk végig!

A Kínai Nagy Falat - mely érintetlen hegyeken, füves pusztaságokon, és sivatagokon kanyarog keresztül - az UNESCO 1987-ben vette fel a Világörökség helyszínei közé - illusztráció Forrás: 15703672/Pixabay

De mi célból épült ez a hatalmas szerkezet?

Védelem: A falat elsősorban azért építették, hogy a kínai birodalmat megvédje az északról érkező különféle nomád törzsek invázióitól, köztük a hsziungnuk (ázsiai hunok) és később a mongolok portyáitól is.

Védje a Selyemút kereskedelmét: A fal a kereskedelem és a bevándorlás szabályozását és védelmét is szolgálta a Selyemút (Kínát a Nyugattal összekötő ősi útvonal) mentén, így szabályozta az áruk és az emberek határon túli mozgását.

Hogyan épült a kínai nagy fal?

A nagy fal a különböző kínai dinasztiák változó igényei szerint alakult ki. A kezdeti védelmi szerkezetből az évszázadok során egy kifinomult katonai rendszerré, végül pedig egy történelmi műemlékké formálódott.

A kínai nagy fal helyreállított szakasza, amelynek az élő baktérium és moha réteg nyújt védelmet - illustráció Forrás: https://www.science.org/

Kezdetben csak egy alapvető védelmi szerkezet volt. Kína a Kr. e. VII. században ugyanis erősen megosztott volt, különböző államai között pedig folyamatosak voltak a konfliktusok. Elsőként a Csi, Jen és Csao államok építettek védőfalakat, azért, hogy megvédjék területeiket a szomszédos államok és nomád törzsek invázióitól.

Ezeket a korai falakat elsősorban döngölt földből és fából építették, amelyek bőséges mennyiségben álltak rendelkezésre és könnyen megmunkálható anyagok voltak. Ezek a falak még egyszerű szerkezetek voltak, céljuk inkább lelassítani vagy elriasztani a betolakodókat, semmint teljesen megállítani őket.

Csin Si Huang volt az, aki először kapcsoltatta össze a részekből álló, különböző államalakulatok falait egy folyamatos védelmi rendszerré alakítva azt. A Han dinasztia idején (Kr. e. 202 – Kr. u. 220) a fal hosszát kiterjesztették a Góbi-sivatagig. A felhasznált anyagok még mindig döngölt föl és fa voltak, de már felhasználtak követ is a tartósság érdekében. Ekkor épültek az első jelzőtornyok.

618–1368 között a fal jelentősége átmenetileg visszaszorult, mivel a mongol uralkodók nem látták jelentőségét annak fenntartására. A Ming-dinasztia idején (1368–1644) ismét valós fenyegetést jelentettek az észak felől támadó nomád törzsek. Ekkor történt a fal jelentősebb átépítése, felújítása tégla és kő felhasználásával: már komolyabb stratégiai védelmi rendszerként működött jelzőtornyokkal, csapatok helyőrségeivel és ellenőrzött kapu-rendszerekkel.

Mint turisztikai vonzerő

A Csing-dinasztia idején (1644-1912), ahogy a birodalom határai észak felé, Mongólia és Mandzsúria felé terjeszkedtek, a nagy fal védelmi jelentősége csökkent. Ekkorra már inkább Kína korábbi császárai védelmének szimbólumává változott.

Ritka alkalmak egyike, amikor csak kevés embert kell a nagy falon kerülgetni - illusztráció Forrás: AFP/XINHUA/Xinhua News Agency/Chen Zhonghao

A turistáknak a kínai nagy nal iránti érdeklődése a XIX. század végén, illetve a XX. század elején kezdődött, majd az 1957-es hivatalos megnyitása után világszintű ismeretségre tett szert.

Manapság turisták ezrei látogatják napi szinten a nagy falat, és az állandóan özönlő tömeg komolyabb károkat is okoz az építmény szerkezetében.

A XX. századi helyreállítási folyamat során a korabeli kézművesség és a modern módszerek keverékét alkalmazták annak érdekében, hogy a fal maradandó örökségét kulturális kincsként őrizhesse meg.

Például az erodált részek helyreállítására téglákat és vágott kőtömböket használtak, különösen azokon a területeken, ahol az eredeti falat hasonló anyagokból építették. Azokban az esetekben, ahol tégla és kő nem állt rendelkezésre, a hagyományos módszerek alapján döngölt földet és vágatlan köveket használtak. Jellemzően mészhabarcsot használtak, átvéve a Ming-dinasztia technikáit. Egyes szakaszokon viszont modern anyagokat, például cementet használtak a szerkezeti stabilitás megerősítésére anélkül, hogy a fal történelmi megjelenését veszélyeztették volna.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.