Őszi kirándulás Magyarország legszebb tengerszemeihez

bányató
PUBLIKÁLÁS: 2024. november 02. 10:00
Őszi kirándulásra indulnál? Kiváló idő ígérkezik hozzá, és ha nem félsz a mélységtől, szívesen felkapaszkodsz a meredekebb hegyoldalakra, akkor túracipőt fel, és keress fel legalább egyet azokból a természeti képződményekből, amelyek, bár tengerszemként tartjuk számon őket, valójában nem azok.
Ha őszi kirándulást tervezel, érdemes felkeresni valamelyiket Magyarország legszebb tengerszemei közül Forrás: manasesistvan/Shutterstock

Őszi kirándulás Magyarország legszebb tengerszemeihez

Megyer-hegyi tengerszem

Sárospatak közelében, a több mint 300 m magas Megyer-hegyen a XV. századtól egészen az 1800-as évek végéig malomkőbánya működött. A hátrahagyott munkaterület üregét később esővíz töltötte fel, így jött létre ez a lenyűgöző látványt nyújtó, mára kedvelt kirándulóhellyé vált tó.

Tudtad?
Az Aggteleki Nemzeti Park kezelésében álló bányató területe védett természeti érték.

Apci tengerszem

A helyiek csak azt mondják: menjünk kirándulni a Széles-kőhöz! A Heves megyében, Hatvantól 15 perces autóútra található túrázóhely is felkapott úti cél lett. Hogyan jött létre? 1875-től közel 100 éven át andezitet bányásztak itt. A kitermelés befejezése után a bányagödör megtelt csapadékvízzel, és egy tiszta vizű, néhol 10 m mély tó keletkezett.

Tudtad?
Nyáron egyre többen járnak ide fürdőzni, horgászni, kirándulni pedig egész évben. A fiatalok körében népszerűvé vált a tó melletti sátrazás, sütögetés is. A település csak annyit kér: senki ne szemeteljen!

Rudabánya bányató

Ezt a látványosságot hivatalosan sem tengerszemnek, hanem bányatónak hívják. Nem csoda, hiszen a településen működött Magyarország egyetlen külszíni vasércbányája. A híres bányaváros munkagödrei aztán szép lassan megteltek karsztvízzel. Ebből eleinte egy kisebb, majd egy nagyobb tó keletkezett.

Tudtad?
A 300 m hosszú, 80 m széles tó legmélyebb pontja eléri a 60 m-t, így Magyarország legmélyebb állóvizeként tartják számon. Itt az év minden szakában tilos a fürdés!

Jósvafői tengerszem

Az Aggteleki Nemzeti Park területén fekszik Jósvafő. Központjától mindössze pár száz méterre, gyönyörű, sűrűn fás erdei környezetben találjuk ezt a tengerszemet. A tavat 1942-ben a Jósva-forrás felduzzasztásával, áramtermelés céljából hozták létre.

Tudtad?
Smaragdzöld színét a közeli források tiszta vizének köszönheti.

Tengerszem vagy bányató?

A tengerszem a jégkorszak utáni időkben kialakult természeti képződmény. A felmelegedés hatására meginduló jégtömegek hatalmas mélyedést vájtak a kőzetbe; vizét az elolvadt gleccserek adják. A bányatavak ellenben mesterségesen kialakított gödrök, amelyek később forrás-, talaj- vagy esővízzel teltek meg.

Tarcali bányató

Azúrkék színe miatt nem lehet elfelejteni ezt a hegyaljai szőlőtáblák között a Nagy-Kopasz-hegy vulkanikus sziklafalai által közreölelt bányatavat. Szintén emberi tevékenységnek köszönhető a létrejötte: a kőbányai munkafolyamatok után visszamaradt gödör csapadék- és forrásvízzel töltődött fel.

Tudtad?
A község központjából indulva alig 1 km séta után a 2015-ben átadott Áldó Krisztus szoborhoz érhet, innen a legszebb a kilátás a bányatóra.

Erdőbénye bányatava

Sokan mini Rudabányának is hívják, főleg, mert a víznek szintén csodás türkizkék színe van, és a tó meglehetősen mély (20 m). A 230 m magas Mulató-hegyen fekszik, gyönyörű zöld környezetben. Egykor kőbánya működött itt, de az 1980-as években bezárt, majd a területet lassan visszahódította a természet.

Tudtad?
Az Erdőbényei-tó és a Megyer-hegyi tengerszem egymáshoz közel található, így a kettő meglátogatását akár össze is kötheti.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.