Vége a vakációnak, újra a munkahelyünkön kezdődik a reggel, de képtelenek vagyunk belevetni magunkat a feladatokba. Csak csüggedten bámulunk magunk elé, és semmi másra nem tudunk gondolni, csak arra: mit keresünk mi itt? 9 tipp, hogy megúszd a nyaralás utáni depressziót.
A tökéletes nyaralás legbiztosabb jele, hogy amikor ott vagyunk, azt érezzük, hogy soha nem szeretnénk hazamenni. Majd kénytelenek vagyunk visszacsöppenni a megszokott, rutinból irányított hétköznapokba, amihez az égvilágon semmi kedvünk sincs. Még a közösségi oldalakra való visszatérés is borzalmas, hirtelen unalmasnak és sekélyesnek találjuk mások posztjait.
Csak tovább nehezíti a helyzetet, hogy a főnökünk minden bizonnyal azt várja tőlünk, hogy miután kellőképpen kipihentük magunkat, újult erővel vessük bele magunkat a munkába, amihez az égvilágon semmi kedvünk sincs, hiszen az elmúlt napokban azt tettük, amihez kedvünk volt.
A nyaralás jót tesz a mentális egészségünknek is. Adjunk lehetőséget magunknak arra, hogy felfedezzük a körülöttünk lévő világot. Ez segíthet abban, hogy tényleg a jelenben legyünk, hiszen az elménknek és a testünknek szüksége van arra, hogy lelassuljon és befelé figyeljen. Ebből a misztikumból hazaérve azonban hiába tesszük le a bőröndöket, mégis úgy érezzük, mintha hatalmas teher nehezedne ránk.
Na de ha a boldogság rögtön elillan, amint visszatérünk a mindennapi életedbe, akkor a nyaralás csak idő- és pénzpocsékolás volt? A kutatók szerint nem. Egy tanulmány szerint ez a kérdés olyan, mintha azt kérdeznénk, miért kellene lefeküdnünk aludni, tekintve, hogy másnap újra elfáradunk?
A szabadság utáni depresszió olyannyira komoly probléma, hogy saját tünetei is vannak.
– A rossz hangulaton kívül jelentkezhet étvágytalanság, fejfájás, állandó szomjúság. Egyes vizsgálatok szerint a vakáció utáni szomorúság elmúlhat egy-két nap elteltével is, de az sem ritka, hogy pont annyi ideig tart, amennyi maga a nyaralás volt. Van, akit annyira megvisel a visszatérés, hogy nem is igazán mer elmenni pár napnál több időre, mert retteg attól az érzéstől, ami eluralkodik rajta hazatérése után. A jó hír az, hogy tehetünk azért, hogy minél előbb kilábaljunk ebből a nyomasztó hangulatból – mondja dr. Fehér Gabriella pszichológus, aki adott néhány tippet, hogyan kezeljük vagy előzzük meg a nyaralás utáni depressziót.
Bár az ingerlékenység vagy rosszkedv normális lehet a nyaralásból való átmenet után, ezeknek az érzéseknek nem szabad hosszabb ideig fennmaradniuk. Ha a nyaralás utáni depresszió továbbra is fennáll, azt vesszük észre, hogy kezdünk elszigetelődni, érdemes lehet beszélni egy terapeutával. Meglehet, hogy gyökeresen változtatnunk kell az életünkön, mert az érzéseink egy nagyobb probléma következményei, és erre épp a nyaralás vezetett rá minket. Elképzelhető, hogy új munkahelyet, hobbit, vagy társat kellene választanunk.
Derítsük ki, hogy mire van szükségünk, és tegyünk annak érdekében, hogy megtaláljuk azt, ami a hétköznapokon is boldogabbá tesz minket.
Tanulmányok bizonyítják, hogy sokan a nyaralás után mondanak fel. Persze az esetek többségében a gondolat már régóta megszületett az illető fejében, de a nyaralás utáni depresszió az, ami felteszi az i-re a pontot. Egy jó terapeuta képes lesz velünk együtt egy olyan stratégiákat kidolgozni, amely segít újra megtalálni az utunkat.