Utazási magazin

Erre figyelj, hogy ne jöjjön veled haza az ágyi poloska a nyaralásról

Travelo

Létrehozva: 2024.08.09.

Az ágyi poloska az egyik legrettegettebb lakótárs, akivel kapcsolatban mindenki azt kívánja, hogy soha ne találkozzon vele, sőt rémálmaiban se jöjjön elő. Pedig ezektől az apró, vérszívó rovaroktól ha egyszer megtelepedtek a ruháink között és hazavisszük őket a nyaralásról, nagyon nehezen tudunk megszabadulni. Íme pár tipp a Semmelweis Egyetemtől, hogyan csökkentsük az ágyi poloska-fertőzés kockázatát.

Az ágyi poloska hazajöhet velünk a nyaralásról - illusztráció Forrás: Biosphoto via AFP/© Roger Eritja

Fontos tudni, hogy az ágyi poloskák ellen nem véd a tisztaság és a higiénia, ezek a rovarok a legtisztább szálláson is képesek megtelepedni és azonnal elszaporodni. Ha felfedezzük őket, ne titkoljuk, hanem azonnal jelezzük, mert kizárólag a többször alkalmazott vegyszeres rovarirtás és a gőzölés segíthet megszabadulni tőlük. A gőzölés azért is hasznos, mert a petéket is elpusztítja, amikre nincs hatással a vegyszeres kezelés.

Mit tehetünk a várszívó ágyi poloska ellen, hogy ne vigyük haza őket a nyaralásról?

  • Utazás során a poggyászunkat ne tároljuk az ágy mellett. Ha megoldható, tartsuk a fürdőszobában; az ágyi poloska ugyanis érzékeny a páratartalomra.
  • A ruhákat zsákoljuk be, a szennyest tegyük külön zsákba.
  • Nézzünk fotókat, hogy felismerjük és el tudjuk különíteni más rovaroktól.
  • Figyeljünk a ráutaló jelekre; például apró, barnás pöttyökre (ürülék), melyek nem elszórtan, hanem koncentráltan, jellemzően a matracon, az ágyneműtartóban, résekben találhatók. Levedlett bőr, peték vagy a már elpusztult rovar is jelezhetnek fertőzést.
  • Hazaérve ruháinkat azonnal tegyük mosógépbe, ne tároljuk a lakásban.
  • Kertes házban a bőröndöt kültéren ürítsük ki. Nagyobb fertőzés esetén a rovarok a (tiszta) ruhákra is rákerülhetnek, ezért figyeljünk a megfelelő tárolásra és tisztításra.

Az ágyi poloska mozgáskörzete a vérszívás helyétől számítva körülbelül 1-3 méter. A természetben nincs energiapazarlás, ezért olyan helyre bújik el, ahová könnyen visszatérhet, így ezt egy alaposabb átvizsgálással mi is felfedezhetünk" – magyarázza Paulovkin András, a Semmelweis Egyetem Fertőtlenítő Állomásának szakmai vezetője.

Az ágyi poloska a nyugalomban lévő embert keresi, a vérszívása szinte észrevétlen, a csípése nem mindig jár tünetekkel. A csípés megjelenése, kinézete és ennek megfelelően a kezelése egyénenként változik. „Azok a szerencsések, akiknél gyorsan kialakul bőrtünet, mivel így kiderül a fertőzés ténye" – mondja a szakértő.

További tippeket az ágyi poloska ellen az alábbi videóban láthatsz:

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek