Éppen ma 30 éve rombolták le Mostar híres hídját

Bosznia-Hercegovina
PUBLIKÁLÁS: 2023. november 09. 08:03
Ha Bosznia-Hercegovina neve elhangzik, akkor legtöbbünknek rögtön beugrik Mostar egyedi kinézetű hídja. A város különlegessége, hogy a Neretva folyó két részre osztja, így a híd egyik oldalán muzulmán bosnyákok, a másikon katolikus horvátok élnek.
A híres mostari Öreg-híd Forrás: Shutterstock/MehmetO

A folyót átszelő 450 éves hidat 1993. november 9-én egy horvát tank pár óra alatt rombolta le. Azon a napon a világ egyik legszebb és leghíresebb hídja a Neretva folyóba omlott az 1992-1995-ös szerb-bosnyák háború során.

Egy helyi lakos látható a horvát lövedékek által megsemmisített utcában, az Öreg híd közelében 1994. március 30-án Forrás: AFP/Eric Cabanis

A híd egyike volt Bosznia-Hercegovina azon építészetileg jelentős, tizenhatodik századi építményei csoportjának, amely nem élte túl a szándékos pusztítást a 90-es évek háborúja során.

A híd megsemmisülése a volt Jugoszláviával foglalkozó Nemzetközi Törvényszék (ICTY) egyik fő háborús bűnügyi perében is szerepelt, az újjáépítése pedig ismét az építményre irányította a világ figyelmét. A háború végét (1995) követően azonnal megindult az újjáépítés megszervezése, az UNESCO felügyelete alatt, Világbanki támogatással.

Magyarok is segítették az újjáépítést

Az építésnek magyar vonatkozása is van: a magyar békefenntartói SFOR alakulat, a Magyar Műszaki Kontingens katonái emelték ki a híd darabjait a Neretva folyóból. Voltak olyan kövek, amelyeknek 50-60 tonna volt a tömege. A köveket 1997. szeptember 29. és november 23. között emelték ki.

Ezen az 1995. december 17-én készült fotón egy bosnyák katona látható egy függő gyaloghídon, amely az Öreg hidat helyettesítette, miután azt lerombolták Forrás: AFP/Pascal Guyot

Az újjáépítést egyéves felmérési munka előzte meg, hiszen a korabeli híd építéséről rendkívül kevés dokumentum állt rendelkezésre. Az előkészítés ideje alatt tisztázódtak azok a műemléki alapelvek is, amelyek alapján a híd tervezése és újjáépítése zajlott.

Amint ekészült, már ugrottak is róla

2004-re épült fel az új híd. Hivatalos átadása 2004. július 23-án 6 állam képviselőjének jelenlétében történt meg. Az UNESCO 2005-ben a világörökség részévé nyilvánította a hidat.

Az eredetileg Nagy Szulejmán Szultán jóvoltából 1566-ban épített egyíves híd az újjraépítése óta ismét tömegeket vonz a városba, főleg a július végi Ikari hídugró verseny alkalmával, amit 2004-ben indítottak újra. A híd legmagasabb pontja 27 méter, onnan vetik magukat a mélybe az adrenalinfüggők.

Mostar hídugró versenyére a világ minden tájáról érkeznek Forrás: AFP/Alex Schelbert

A mediterrán kisváros nem mellesleg csodálatos ottomán kori épületekkel, mecsetekkel, domboldalra kapaszkodó kőházakkal és hangulatos szűk utcákkal tarkított, ahol a tursiták örömmel sétálnak és nézelődnek.

Mostar hangulatos utcáinak látványa egyszerűen lenyűgöző Forrás: Shutterstock

( Forrás: cultureincrisis.org., wikipedia.org)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.